Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Patologie - Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.72 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Bioptické vyšetření

http://cs.wikipedia.org/wiki/Biopsie

Cíle: nosologická diagnóza, nádorová patologie (staging, grading), určení účinnosti léčby.

Vyšetření mají velký význam pro stanovení diagnózy a zjištění rozvoje nemoci a tím i pro určení léčby, nebo rozsahu operačního zákroku.

Pooperační biopsie: biopsie provádění při operaci

Biopsie je důležitá diagnostická metoda spočívající v odběru vzorku tkáně (tzv. biopreparát) z živého jedince potřebné k následnému morfologickému vyšetření (histologie nebo cytologie). Bioptické vyšetření hraje klíčovou roli v onkologii, ale i dalších medicínských specializacích.

Odběr materiálu pro bioptické vyšetření:

  • Operací – větší části tkáně, části orgánů nebo celé orgány

  • Samovolným vyloučením – (části tkání, která vyšla z dutých orgánů těla přirozenou cestou)- vykašláním, smrkáním, stolice, moč, krvácení z rodidel

  • Probatorní excizí (zkusmé vyříznutí) – při nejasném onemocnění pomůže vynětí části ložiska a jeho histologické vyš.

  • Probatorní punkcí (zkusmé nabodnutí) – např. ledviny, játra. Širší jehlou se nabodne vyšetřovaná tkáň, v jehle zůstane tkáň, která se mikroskopicky hodnotí.

  • Kyretáží (výškrabem) – kyretou se seškrábne sliznice a kousky tkání některých dutin (děloha, zvukovod, nosohltan, nebo chorobné ložisko v kosti)

  • Endoskopickou excizí (zažívací, dýchací trakt, močové cesty) – odběr části změněné sliznice přímo při endoskopickém vyšetření

  1. Patologicko anatomická pitva

NEKROPSIE: komplexní vyšetření zemřelého skládající se z pitvy a doplňujících vyšetření (histologie).

Patologicko anatomické pitvy se provádějí u lidí zemřelých v nemocnicích. Slouží k ověření klinických závěrů, jsou nezbytnou zpětnou vazbou kliniků. Mají velký význam pro vědu, epidemiologii, statistiku i prevenci.

Pitva je druh medicínského úkonu, při kterém odborný specialista rozděluje na části mrtvé tělo. Cílem pitvy je určit příčinu smrti daného člověka, nebo pochopit tvar a funkci jednotlivých orgánů a soustav. Pitvy se používá i při výuce.

Pitva patologicko-anatomická

Patologicko anatomická pitva, též patologická pitva, je prováděna na oddělení patologické anatomie lékařem atestovaným v oboru patologie. Patologicko-anatomická je prováděna zejména na zemřelých v nemocnicích, jejichž úmrtí bylo více či méně očekávané. Patologicko-anatomická pitva slouží především jako vnitřní kontrolní mechanizmus zvyšující kvalitu lékařské péče (zvláště u pacientů, kteří se podrobili operaci nebo invazivním vyšetřovacím postupům). Během pitvy se ověřuje správnost a úplnost klinické diagnózy, respektive klinických diagnóz. Zajímavé nálezy se pak obvykle prezentují na nemocničních klinicko-patologických seminářích. Počet patologicko anatomických pitev klesá, protože se zvyšuje kvalita vyšetřovacích metod, které vyřeší diagnostické nejasnosti již za života zemřelého a pitva není nutná. Někdy se zamítavě staví k pitvě i příbuzní zemřelého.

Témata, do kterých materiál patří