Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pedagogika č. 12

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

AFUNKČNÍ rodina
-
Neplní žádnou ze svých funkcí. Tento typ rodiny se týká delikventů, alkoholiků, narkomanů, duševně nemocných jedinců. Často zde dochází k špatnému zacházení s dětmi (Psychické či fyzické týrání, zanedbávání výchovy, sexuální zneužívání dětí). V případě afunkční rodiny zasahují sociální pracovníci a následně soud, který na základě zákona o rodině chrání děti před špatnou výchovou nebo zneužíváním.

TYPY RODINNÉ VÝCHOVY

Podle toho, jak rodič působí na své děti, rozlišujeme tyto typy rodinné výchovy:

AUTORITATIVNÍ typ
-
Rodinu řídí autorita. Tato autorita má vždy a ve všem pravdu a dítě se této pravdě musí podřídit. Autoritativní rodič pouze přikazuje, zakazuje, poučuje.
- Následkem takové výchovy se dítě stává: Nesamostatné, čeká, až za něj rodiče všechno vyřeší. Bez sebedůvěry. Z této rodiny brzy uteče, nebo tento autoritativní model začne uplatňovat ve své rodině při výchově vlastních dětí, protože si bude myslet, že je to jediný účinný model rodinné výchovy

LIBERÁRNÍ typ
-
Dominantním se v této rodině stává dítě. Okolo dítěte se všechno a všichni točí, takové rodině se říká pedocentrická rodina. Může si dělat naprosto vše, co chce. Nikdo jeho požadavky neomezuje.
- Následkem takové výchovy se dítě může stát: sobecké, rozmazlené, rodinu nepovažuje za přístav bezpečí. Pokud dítě narazí na někým dané hranice, velmi často vzniknou konflikty.

DEMOKRATICKÝ typ
-
Pravidla rodinného života zde stanoví rodiče spolu s dětmi. O všech problémech s dítětem diskutují.
- Následkem takové výchovy se dítě stává: samostatné, umí řešit problémové situace, správně se rozhodovat. S rodiči se i v dospělosti dokáže poradit, protože jim nikdy nepřestalo důvěřovat.

TYPY NESPRÁVNÉHO RODINNÉHO VÝCHOVNÉHO PŮSOBENÍ

  • Prostředí výchovně nedostatečné – chudé podněty, zavrhující výchova

Pokud rodiče na dítě nemají čas nebo nevědí, jak dítě vychovávat, tak ho nevychovávají vůbec. Taková výchova vede dítě k tomu, že se velmi rychle osamostatní a stane se na rodičích nezávislé. V rodičích nemá žádný vzor, nemá ani představu o tom, jak by mělo své dítě později vychovávat

  • Prostředí s nadměrnou výchovou – výchova rozmazlující, výchova úzkostná, výchova perfekcionistická

Dítě si může myslet, že je neohroženým člověkem, kterému všechno projde, každý mu všechno zařídí. Může ale získat pocit strachu ze světa, ve kterém na něj všude číhá nebezpečí. Je mu vsugerováno, že samo nic nezvládne, že nic neumí, ničemu nerozumí, že se nikdy v ničem neprosadí

  • Prostředí výchovně nesprávné

V této výchově se dítě setkává se špatnými příklady (trestná činnost v rodině), nevhodnými zásahy do jeho vývoje (přecvičování leváka a podobně)

Témata, do kterých materiál patří