Soukromé právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Při hospodaření se společnou věcí se spoluvlastníci zpravidla dohodnou, jak se který z nich bude podílet na využívání, údržbě a opravách společné věci, pokud se nedohodnou, platí princip → MAJORIZACE = to znamená, že rozhodující je většina spoluvlastnických hlasů, dojde-li k rovnosti, nebo nedosáhne-li se většiny, rozhodne k žalobě některého ze spoluvlastníků soud.
Každý spoluvlastník má dispoziční spoluvlastnictví k věci může samostatně rozhodnout, zda svůj podíl odkáže závětí.
Toto oprávnění je omezeno pro případ, že hodlá svůj podíl prodat. V tomto přiznává zákon ostatním spoluvlastníkům. Jakmile ho nabídne, ostatní jsou povinni reagovat tak, že movitou věc zaplatí do 8 dnů a u nemovitostí je to do 2 měsíců.
Zánik podílového spoluvlastnictví
Dohodou – písemná forma pouze, když se týká nemovitostí-
Rozhodnutím soudu
Společné jmění manželů
= Společné jmění manželů tvoří veškerý majetek, který nabyli manželé za trvání manželství.
Do SJM nepatří věci získané darem, dědictvím a věci osobní potřeby (os. PC).
Snoubenci mohou uzavřít dohodu ve formě notářského zápisu, ve kterém mohou své majetkové vztahy upravit odchylně. – předmanželská smlouva
I během manželství mohou manželé uzavřít podobnou dohodu, která bude sepsána u notáře. V této dohodě mohou rozšířit nebo zúžit své majetkové vztahy.
Obsahem SJM jsou vzájemná práva a povinnosti v jejich majetkovém vztahu.
Začne-li jeden z manželů podnikat, potřebuje k užití majetku souhlas druhého z manželů SJM.
Zánik SJM:
Uložením trestu, propadnutím majetku.
Prohlášením konkurzu
Zánikem manželství
rozvodem
smrtí
prohlášením za mrtvého
Zaniklé SJM lze vypořádat:
Dohodou bývalých manželů – písemnou dohodou, jinak je neplatná a je-li obsahem této dohody nemovitost, nabývá účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.
Rozhodnutím soudu – v případě, že se nedohodnou
Soud přihlíží k zájmu nezletilých dětí a také k tomu, jak se který z manželů přičinil o nabytí a údržbu společného majetku.
Rodinné právo = upravuje manželství, vztahy mezi rodiči a dětmi, mezi dalšími příbuznými a náhradní výchovu dětí (patří do soukromého práva)
Základními prameny jsou: Zákon o rodině, Občanský zákoník, Listina základních práv a svobod, Úmluva o právech dítěte, zákon o pěstounské péči, Zákon o registrovaném partnerství
Účelem je ochrana manželství, mateřství, rodiny a práv dětí
Základní zásada je zásada solidarity – pomoci
Manželství = trvalé společenství muže a ženy založené zákonným způsobem, za účelem založení rodiny a řádné výchovy dětí
Manželství vzniká:
Občanským sňatkem (uzavírá se před předepsaným státním orgánem, přítomni jsou oddávající – starosta, radní, snoubenci, dva svědci, matrikář/ka – (má na starosti dokumenty)