Veřejné právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Zdroje příjmů
Hlavním zdrojem rozpočtových příjmů jsou daně, poplatky, dávky a cla.
Z těchto příjmů je financováno hospodářství, společenská spotřeba, správa státu, výdaje na sociální a kulturní účely a dotace rozpočtům územních samospráv.
Ke krytí výkyvů běžného rozpočtového hospodářství se vytváří vládní rozpočtová rezerva.
Návrh státního rozpočtu republiky, který předkládá ministr financí, projednává vláda.
Takto projednaný návrh je pak předmětem legislativního procesu v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, která rozpočet schvaluje ve formě zákona.
Státní závěrečný účet
Výsledek hospodaření za uplynulý (rozpočtový) rok je obsažen ve státním závěrečném účtu, který je přijímán Poslaneckou sněmovnou ve formě usnesení. Tento výsledek hospodaření může tvořit státní finanční aktiva, nebo naopak pasiva. Jejich stav, složení a pohyb předkládá vláda Poslanecké sněmovně ve zprávě při předkládání státního závěrečného účtu.
3.Daně, poplatky, cla
Ve středověku byly předchůdcem daní a poplatků tzv. regály. Regální práva měl především panovník (tzv. regalia maiora), dále pak i jiné subjekty (tzv. regalia minora).
Daně a poplatky tvoří podstatnou část státních a místních rozpočtů. Jejich prostřednictvím je odčerpávána část zisku podniků, podnikatelů i občanů do peněžního fondu státu, z něhož se pak hradí celospolečenské potřeby.
Druhy daní
přímé a nepřímé
Přímé daně odčerpávají část příjmů poplatníka na základě zjištění jeho důchodových nebo majetkových poměrů.
Nepřímé daně (daně spotřební) se vybírají v ceně zboží (přirážka k ceně zboží) při jeho prodeji spotřebiteli. Zde není rozhodné, v jakých majetkových poměrech se poplatník nachází. Povinnost platit nepřímé daně je poplatníkům vyměřována, zatímco povinnost platit nepřímé daně vyplývá přímo ze zákona.
Poplatník a plátce daně
Povinnost platit daň má poplatník, jímž může být osoba fyzická nebo právnická.
Plátcem daně je nikoliv poplatník, nýbrž ten, kdo obstarává technické úkony potřebné k odvedení příslušné daně státu (např. zaměstnavatel u daně vybírané srážkou ze mzdy.).
Poplatník však může být zároveň i plátcem daně.
Daňová soustava
Daňovou soustavu, která doznala zásadních změn při reformě provedené k 1.1.1993 tvoří:
daň z přidané hodnoty (nepřímá daň), kterou je zdaňován veškerý prodej zboží a služeb v každé fázi jejich výroby a distribuce. Její výnos odvádějí do rozpočtu podnikatelé registrovaní jako její plátci (zde se výjimečně užívá tohoto pojmu místo pojmu poplatník). Daň zatěžuje konečného spotřebitele, neboť se promítá v ceně zboží a služeb,
spotřební daň u vybraných skupin
daň z příjmů fyzických osob (nahradila dřívější daně za mzdy, z příjmů z literární a umělecké činnosti a daň z příjmů obyvatelstva)
daň z příjmů právnických osob
daň z nemovitosti, která je placena z veškerých budov, staveb a pozemků
silniční daň jejímž poplatníkem je pouze osoba provádějící podnikatelskou činnost spojenou s užíváním silnic k dopravě
daň z nabytí nemovitostí