Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




19. Pracovní právo a pracovní poměr

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Pracovní právo a pracovní poměr

Pojem, prameny práva, úřad práce, účastníci pracovněprávních vztahů, dohoda o hmotné zodpovědnosti. Pracovní poměr (vznik, změna, zánik pracovního poměru).

Pracovní právo = souhrn PN, které upravují pracovněprávní vztahy

a vztahy s výkonem práce související

pracovněprávní vztahy jsou vztahy vznikající při výkonu závislé práce mezi zaměstnanci a zaměstnavateli

Za závislou práci, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, se považuje výlučně osobní výkon práce zaměstnance pro zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele, jeho jménem, za mzdu, plat nebo odměnu za práci, v pracovní době nebo jinak stanovené nebo dohodnuté době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě, na náklady zaměstnavatele a na jeho odpovědnost.

  • některé PpV jsou upraveny zvláštními právními předpisy (některá specifická zaměstnání – např. příslušníků ozbrojených sil, členů posádek námořních lodí, hasičů, apod.)

  • od PpV je třeba odlišovat činnosti, kdy FO (např. živnostník) nepracuje pro zaměstnavatele za mzdu, ale její činnost je samostatným výdělečným podnikáním (smluvy podle ObčZ nebo ObchZ – např. smlouva o dílo nebo obstaravatelská smlouva) → Výsledkem konání není mzda, ale cena služby, která byla poskytnuta !!!

Prameny PP

  • Ústava ČR, LZPS, mezinárodní smlouvy

  • zákon č.262/2006 Sb., zákoník práce

  • zákon č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti

  • zákon č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání

  • zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě

+ další zákony upravující pracovněprávní vztahy

+ kolektivní smlouvy = zvláštní pramen pracovního práva

  • ke každému z těchto zákonů byly vydány prováděcí předpisy (nařízení vlády ČR, vyhlášky MPSV ČR

LZPS pro každého deklaruje právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací.

Ústavně není zajištěno právo na práci, ale je garantováno právo na zaměstnání tím, že pokud si občan nezajistí práci sám, může tak učinit za pomoci Úřadu práce (státního orgánu, jehož úkolem je realizovat politiku zaměstnanosti)

Úřad práce

  • může zajistit zprostředkování práce

  • rekvalifikaci potřebnou k pracovnímu uplatnění

  • hmotné zabezpečení v případě ztráty zaměstnání

Uchazeč o zaměstnání je povinen s Úřadem práce spolupracovat, což znamená, že je povinen ucházet se o zaměstnání u těch zaměstnavatelů, ke kterým je ÚP doporučil, dostavit se v určenou dobu na ÚP, oznamovat všechny skutečnosti rozhodné pro zprostředkování práce, apod.

Seznam uchazečů o zaměstnání

= zvláštní seznam, do kterého se zapisují všichni uchazeči o zaměstnání

= má velký právní význam – doba, po kterou je uchazeč zapsán se považuje za dobu pojištění (sociálního, zdravotního), osoby zapsané mají po určitou dobu nárok na hmotné zabezpečení

Témata, do kterých materiál patří