Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Právo obviněného na obhajobu a jeho formy
Právo na obhajobu může osoba, proti které se vede trestní řízení, vykonávat především sama, tj. hájit se jakýmkoliv zákonným způsobem (může lhát, vymýšlet si, nemusí vypovídat vůbec, nesmí však v rámci obhajoby nikoho křivě obvinit).
Obviněný musí být v každém období řízení poučen o svých právech
Další záruka výkonu jejího práva na obhajobu je, že jí dává právo mít obhájce
V zájmu obhajoby je především nutno, aby obviněný včas věděl, pro jaký trestný čin je volán k odpovědnosti.
Po skončení přípravného řízení musí být obviněný upozorněn na možnost prostudování spisu.
Obviněnému se musí poskytnout možnost, aby se vyjádřil ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu
Obžalovaný má právo být přítomen při projednání věci
Právo obžalovaného na závěrečnou řeč a poslední slovo v řízení před soudem
Právo obviněného podávat opravné prostředky proti rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení
Možnost používat při jednání před OČTŘ svůj mateřský jazyk anebo jazyk, o kterém uvede, že ho ovládá
Právo na to aby se trestní věci projednávaly co nejrychleji
Zásady presumpce neviny- dokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu není vina vyslovena, nelze na toho, proti němuž se vede trestní řízení, hledět jako by byl vinen.
Pravidlo „in dubio pro reo“- vyskytují-li se o otázce viny obviněného nebo obžalovaného pochybnosti a nelze-li tyto pochybnosti rozptýlit prováděním a zkoumáním důkazů, je třeba rozhodnout ve prospěch obviněného nebo obžalovaného.
Pravidlo ,,nedokázaná vina má týž význam jako dokázaná nevina‘‘- podle něhož je k odsouzení třeba, aby byla dokázána vina obžalovaného.
Soubor 14
a) Obchodní rejstřík, způsob založení obchodní společnosti
Obchodní rejstřík je veřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o podnikatelích. Obchodní rejstřík je veden v elektronické podobě.Obchodní rejstřík vede zvláštním právním předpisem určený soud (rejstříkový soud). Každý má právo do něj nahlížet, pořizovat si kopie a výpisy.
Součástí obchodního rejstříku je sbírka listin. Rovněž sbírka listin je veřejně přístupná. Sbírka listin obsahuje listiny zásadní důležitosti dokumentující založení a zrušení právnických osob, změna zakladatelských dokumentů, rozhodnutí o volbě, jmenování a odvolání z funkce statutárních orgánů a likvidátorů.
Obchodní rejstřík je postaven na tzv. principu materiální pozitivní a negativní publicity.
Princip pozitivní publicity- skutečnosti zapsané v obchodním rejstříku jsou účinné vůči každému ode dne, kdy byly zveřejněny, ledaže zapsaná osoba prokáže, že třetí osobě bylo provedení zápisu známo dříve.
Princip negativní publicity- proti tomu, kde jedná v důvěře v zápis v obchodním rejstříku, nemůže ten, jehož se zápis týká, namítat, že zápis neodpovídá činnosti.