Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Exekuční správní orgán může vydat exekuční výzvu, nehrozí-li vážné nebezpečí, že bude účel exekuce zmařen. Exekuční správní orgán může exekuci nařídit nejpozději do 5 let a provádět ji nejpozději do 10 let poté, co měla být povinnost splněna dobrovolně. Exekuční náklady hradí povinný.

Náhrada exekučních nákladů spočívá v úhradě paušální částky ve výši 2000 Kč a v náhradě takových výdajů vzniklých při provádění exekuce. Proti usnesením nebo jiným úkonům exekučního správního orgánu, proti kterým se nelze odvolat, může povinný nebo jiná osoba, které z tohoto úkonu vyplývá povinnost, podat námitky.

c) Zadržení osoby podezřelé a obviněné z trestného činu, omezení osobní svobody přistižené při trestném činu, zatčení osoby podle trestného řádu

Zák. č.265/2001 Sb. (trestní řád) § 76

Osobu podezřelou ze spáchání trestného činu může, je-li tu některý z důvodů vazby (§ 67), policejní orgán v naléhavých případech zadržet, i když dosud proti ní nebylo zahájeno trestní stíhání. K zadržení je třeba předchozího souhlasu státního zástupce. Bez takového souhlasu lze zadržení provést, jen jestliže věc nesnese odkladu a souhlasu předem nelze dosáhnout, zejména byla-li osoba přistižena při trestném činu nebo zastižena na útěku.

Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné

  • ke zjištění její totožnosti,

  • k zamezení útěku nebo

  • k zajištění důkazů.

Je však povinen tuto osobu ihned předat policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky.

Policejní orgán, který provedl zadržení, zadrženou osobu vyslechne a o výslechu sepíše protokol, v němž označí místo, čas a bližší okolnosti zadržení a uvede osobní údaje zadržené osoby, jakož i podstatné důvody zadržení.

Po sepsání protokolu se policejní orgán rozhodne zda

  • osobu bezodkladně propustí na svobodu v případě, že bude podezření rozptýleno nebo důvody zadržení z jiné příčiny odpadnou nebo

  • zadrženou osobu nepropustí na svobodu a předá státnímu zástupci usnesení o zahájení trestního stíhání a další důkazní materiál (aby státní zástupce popřípadě mohl podat návrh na vzetí do vazby)

  • návrh musí policejní orgán podat bez odkladu, aby osoba zadržená mohla být odevzdána soudu nejpozději do 48 hodin od tohoto zadržení, jinak musí být propuštěna na svobodu

Zadržená osoba má právo zvolit obhájce, hovořit s ním bez přítomnosti třetí osoby a radit se sním již v průběhu zadržení, má též právo požadovat, aby obhájce byl přítomen při jejím výslechu.

O těchto právech je třeba podezřelého poučit a poskytnout mu plnou možnost jejich uplatnění.

Zadržení obviněného policejním orgánem

Témata, do kterých materiál patří