Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pachatelem (§ 22) trestného činu je ten, kdo trestný čin spáchal sám, tj. kdo svým jednáním naplnil všechny skutkové podstaty trestného činu nebo jeho pokusu či přípravy, je-li trestná.

Nepřímý pachatel je ten, kdo úmyslně užije ke spáchání trestného činu jiné osoby, která sama nejedná zaviněně. Tato osoba je v rukou pachatele „živým nástrojem“

Nepřímým pachatelem trestného činu je i ten (§ 22 odst. 2), kdo k provedení činu úmyslně užil jiné osoby;

  • Která není trestně odpovědná pro nedostatek věku

  • Pro nepříčetnost

  • Pro omyl

  • Která jednala v nutné obraně, krajní nouzi či za jiné okolnosti vylučující protiprávnost

  • Která sama nejednala nebo nejednala zaviněně

Podstatným znakem nepřímého pachatelství je úmysl pachatele spáchat trestný čin prostřednictvím jiného. Osoba jako „živý nástroj“ není odpovědna vůbec. Nepřímý pachatel je trestný tak, jako by trestný čin spáchal sám.

Účastenství v užším smyslu

Organizátorství trestného činu je ten, kdo spáchání trestného činu zosnoval nebo řídil. Zosnování znamená navržení celkového plánu spáchání trestného činu, rozdělení úkolů mezi jednotlivé spolupachatele, vyhledávání dalších osob, určení konkrétních úkolů. Řízení jde o usměrňování činnosti osob, které se na trestné činnosti podílejí.

Návodce je ten, kdo navede jiného ke spáchání trestného činu. Podstatou návodu je vyvolat u jiného rozhodnutí spáchat určitý trestný čin.

Pomoc je úmyslná forma trestné činnosti. Úmysl pachatele musí směřovat k podpoře individuálně určitého úmyslného trestného činu a pomocník ji musí poskytovat určitému pachateli.

Trestní odpovědnost účastníka zaniká, jestliže dobrovolně upustil od dalšího účastenství na trestném činu a odstranil nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem.

Soubor 12

a) Druhy a orgány obchodních korporací podle zákona o obchodních korporacích

Obchodní společnost je právnickou osobou založenou za účelem podnikání. Je to tedy dobrovolné spojení osob, které je nadáno právní subjektivitou, má vlastní majetek a určitou organizační strukturu.

Základními znaky charakterizujícími právnickou osobu jsou

  • Majetková samostatnost

  • Právní subjektivita

  • Určitá organizační struktura

Právnickými osobami jsou

  • Sdružení FO nebo PO

  • Účelová sdružení majetku

  • Jednotky územní samosprávy

  • Jiné subjekty, o kterých to stanoví zákon

Základní rozdělení OS:

a) osobní (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost)- charakteristickým znakem je, že společníci nebo alespoň někteří z nich ručí za závazky společnosti celým svým majetkem

b) kapitálové (společnost s ručením omezeným, akciová společnost)- Kapitálovou společnost může založit jediný zakladatel. Kapitálová společnost může mít jediného společníka také v důsledku soustředění všech podílů v jeho rukou.

Témata, do kterých materiál patří