Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Základním pramenem je přestupkový zákon. Formálními znaky jsou znaky obecné a znaky skutkové podstaty odlišující od sebe jednotlivé konkrétní přestupky.

Znaky skutkové podstaty u přestupků

  1. objekt- chráněné zájmy společnosti, proti nimž je protiprávní jednání namířeno

  • obecný (řádný výkon veřejné správy a plnění jejích úkolů), druhový (skupiny přestupků v určité právní oblasti), individuální (konkrétní jednotlivý chráněný zájem určitého ustanovení)

  1. objektivní stránka- jednání, následek a příčinný vztah mezi jednáním a následkem (kauzální nexus), někdy čas a místo jednání

  2. pachatel přestupku- FO, která v době činu nebyla nepříčetná a dovršila patnáctý rok věku. Postih PO je vyloučen.

  3. Subjektivní stránka- zavinění, k odpovědnosti stačí zavinění z nedbalosti, jestliže zákon výslovně nestanoví, že se vyžaduje zavinění úmyslné.

  4. Nedovolenost činu

  5. Protiprávnost činu

Přestupkem není jednání v nutné obraně a krajní nouzi.

Za přestupky lze uložit tyto sankce

  • Napomenutí

  • Pokuta

  • Zákaz činnosti

  • Propadnutí věci

  • Ochranná opatření (zákaz navštěvovat veřejně přístupná místa, zabrání věci, která náleží věci)

  • Přestupek nelze projednávat, jestliže uplynulo 365 dnů a jestliže se na něj vztahuje amnestie.

c) Pojem, znaky a trestnost spolupachatelství trestného činu, nepřímého pachatelství a účastenství

Spolupachatel (§23)- Byl-li trestný čin spáchán úmyslným společným jednáním dvou nebo více osob, odpovídá každá z nich, jako by trestný čin spáchala sama.

Znaky spolupachatelství:

Z hlediska SPTČ musí jít o spáchání trestného činu:

  • společným jednáním dvou nebo více osob, přímo zaměřené proti individuálnímu objektu téhož TČ

  • včetně společného úmyslu (ke spáchání úmyslného TČ)

ad 1) povinné znaky objektivní stránky zahrnují společné jednání i společné způsobení následku. Jednání všech spolupachatelů nemusí být stejně společensky škodlivé, nemusí být pro dokonání stejně důležité.

ad 2) z hlediska subjektivní stránky SPTČ musí spolupachatelství zahrnovat úmysl, který musí směřovat ke spáchání TČ společným jednáním, přičemž dohoda o spolupachatelství nemusí být výslovná

Spolupachatelství je možné jen u úmyslných TČ. Spolupachatelé se posuzují z hlediska trestnosti tak, jako by TČ spáchal každý sám.

Případy společného jednání

  • Každý ze spolupachatelů naplní svým jednáním všechny znaky skutkové podstaty trestného činu (vniknou do obchodu a každý z nich si přisvojuje zboží).

  • Každý ze spolupachatelů naplňuje svým jednáním jen některý znak skutkové podstaty. Ve svém souhrnu jsou pak naplněny všechny znaky skutkové podstaty (např. u trestného činu znásilnění „A“ drží ženu, „B“ souloží, tzn., že „A“ vykoná násilí a tím donutí ženu k souloži, zatímco vlastní soulož uskuteční druhý spolupachatel).

  • Spolupachatelé vykonávají určitou činnost, která teprve jako celek tvoří jednání vyžadované příslušnou skutkovou podstatou. Jednání některého ze spolupachatelů sice nenaplňuje žádný znak skutkové podstaty, avšak jeho jednání je nezbytným článkem k přímému provedení trestného činu (např. „A“ drží oběť, „B“ podává střelnou zbraň a „C“ střílí).

Témata, do kterých materiál patří