Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Právo - základní pojmy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (9.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Právní síla vyjadřuje místo, význam a hodnotu právního předpisu v daném právním řádu. Právní sílu vyjadřuje tzv. hierarchie právních předpisů - postavení jednotlivých právních předpisů podle jejich významu a důležitosti:

1 - Ústava ČR a Listina základních práv a svobod, další ústavní zákony

2 - zákony a zákonná opatření

3 - podzákonné předpisy: nařízení vlády, krajů a obcí a vyhlášky ministerstev, krajů a obcí

Ústava, zákony, zákonná opatření, nařízení vlády a vyhlášky ministerstev se uveřejňují ve Sbírce zákonů ČR, na webu na stránkách ministerstva vnitra, ministerské vyhlášky a předpisy v tzv. Věstnících. U každé sbírky je číslo / rok vydání a její název. Obsah je formálně rozčleněn do paragrafů, odstavců a písmen.

Platnost a účinnost právních předpisů

Platnost – právní předpis vytvořen předepsaným způsobem – legislativní proces, součást právního řádu, platí dnem vydání – uvedeno v záhlaví sb. zákonů. Účinnost – povinnost řídit se předpisem a dodržovat ho. Někdy datum účinnosti = datum platnosti, většinou ale nabývá účinnosti později.

Právo veřejné a soukromé

Veřejné upravuje vztahy státu a jeho orgánů (nadřazené postavení) vůči podřízeným osobám, které mají určité povinnosti – příkazy, zákazy, povolení, oblast trestního či správního práva.

Soukromé upravuje spol. vztahy na základě rovnosti účastníků (i pokud se účastní stát) – základem dohoda, oblast např. občanského a pracovního práva. Někdy může mít právní odvětví znaky veřejného i soukromého práva (např. rodinné právo)

Právní odvětví

ústavní pr. – nejvyšší normy, řízení a uspořádání státu; správní pr. – organizace a činnost státních úřadů; občanské pr. – soukromá práva a povinnosti osobní a majetkové povahy, pracovní pr. – pracovněprávní vztahy; rodinné pr. – vztahy v manželství, rodičů a dětí; trestní pr. – trestné činy a tresty, procesní trestní pr. – postup před a při soudním řízení; finanční pr. - upravuje vztahy vznikající v procesu tvorby, rozdělování a používání peněz, rozpočty, daně, měnová politika; obchodní pr. – upravuje postavení obchodníků, podnikatelů a obchodních společností, obchodní smlouvy, cenné papíry; mezinárodní pr. – vzájemné vztahy států a mezinárodních organizací (veřejné) i jednotlivých osob či firem v různých zemích (soukromé).

Orgány právní ochrany

-zajišťují dodržování práva, jako vykonavatelé státní moci mají vynucující nástroje.

Obecné soudy:

okresní (řeší občanskoprávní spory a méně závažné trestné činy), krajské (odvolání od okresních s. a závažné trestné činy), vrchní (odvolání od krajských s., Praha, Olomouc), nejvyšší (Brno) – dovolání jako mimořádný opravný prostředek.

Témata, do kterých materiál patří