Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Právo - základní pojmy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (9.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1993 – rozdělení Československa, od 1. 1. platila nová česká ústava

2004 – vstup ČR do EU – přijetí evropských právních norem a částečné omezení suverenity

Spravedlnost

Soubor ctností (pozitivních vlastností) jednotlivých osob i celé společnosti. Její nastolení ve společnosti je vždy problematické – otázka měřítka spravedlnosti a kdo má rozhodovat, co je spravedlivé.

Souvisí také s pojmem společenské (ne)rovnosti.

Platón – filozof: moudrost, statečnost a uměřenost – tři hlavní ctnosti

Aristoteles – spravedlnost retributivní (opravná, vyrovnávací) a distributivní (přidělovací, rozdělovací)

Moderní pojetí spravedlnosti – Anglie 18. a 19. stol.:

Utilitarismus – dobré a spravedlivé je to, co je užitečné a prospěšné pro co největší počet osob ve společnosti.

Americký filosof práva John Rawls (20. stol): dvě základní zásady spravedlnosti – co nejvíce svobody ve všech oblastech života a rovnost šancí (příležitostí) – liberální pojetí.

Právní normy

Závazné pravidlo chování, vynutitelné státní mocí, nedodržení trestáno sankcemi (postihy, tresty).

Právní normy jsou obecné a závazné (platí pro všechny občany).

Právní normy: zavazující (příkazy a zákazy – něco musím nebo nesmím), opravňující – mám na něco právo – něco mohu (vlastnit nebo konat).

Normy mají působnost osobní (vztahuje se na určité osoby), místní (vztahuje se pouze na určité místo – obec, kraj), věcnou (týká se konkrétních záležitostí a oblastí – např. rodinné právo), časovou (vymezení doby platnosti) – retroaktivita – zpětná platnost (v právním řádu ČR neexistuje).

Součástí pr. normy – hypotéza (předpoklad, v jaké situaci se norma použije), dispozice (samotná podstata pravidla), sankce (následky za nedodržení normy, nemusí být vždy)

Zákonnostlegalita – stav společnosti v souladu s právem, orgány a instituce státu jsou vázány zákony – musí postupovat dle právních předpisů, existuje v demokratických režimech.

Oprávněnost – legitimita – funguje především v politice – např. zvolený zastupitel či poslanec je na základě hlasování voličů oprávněn vykonávat svou funkci.

Právní vědomí – znalost právního řádu a představy o spravedlnosti a účelnosti právních norem., záleží na civilizační (vzdělanostní, kulturní, morální) úrovni daného státu a na účinné vymahatelnosti práva.

Dvě zásady: před zákonem jsou si všichni rovni; neznalost zákona nikoho neomlouvá.

Prameny práva

právní předpisy, právní zvyklosti, precedenty (první rozsudek - rozhodnutí, které je vzorem pro další rozhodování v podobných případech), judikatura (soudní rozhodnutí).

Právní řád je systém právních předpisů, které platí na určitém území v určitém čase. Právní řád je uzavřený myšlenkový a logický celek – jednotlivé normy na sebe navazují a nesmějí být vzájemně v rozporu – na jejich soulad dohlíží Ústavní soud. Právní řád se vyvíjí a mění – nové normy přibývají, staré se ruší.

Témata, do kterých materiál patří