Přílohy, bezmasé pokrmy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dušení těstovin
na dušení používáme těstoviny předem uvařené (makaróny, špagety, široké nudle, kolínka, atd.), vařené těstoviny dáme na rozehřátý tuk, doplníme o ostatní suroviny dle TP, ochutíme a v troubě dodusíme, můžeme doplnit vývarem nebo bílou omáčkou.
Pokud používáme těstoviny syrové (strouhání, těstovinová rýže), nejdříve je chvíli restujeme, pak zalijeme osolenou vodou, uvaříme,
doplníme o ostatní suroviny dle TP, ochutíme a v troubě dodusíme, můžeme doplnit vývarem nebo bílou omáčkou.
Přílohy z rýže
Rýže je poměrně lehce stravitelná, je vhodná i v dietním stravování, k nejkvalitnějším patří dlouhozrná rýže, čím je rýže bělejší, tím je
méně kvalitnější - má menší biologickou hodnotu. Z tohoto hlediska
je nejvhodnější rýže NATURAL, která je neloupaná, s typicky nahnědlou slupkou, velmi kvalitní je rýže BASMATI, ta pochází z předhůří Himalájí, je menší a je rovněž neloupaná. V poslední době se objevuje i rýže divoká – pochází ze severní Ameriky a jsou to neloupaná semena divoké trávy, je relativně drahá, při přípravě je vhodné ji nejdříve spařit a asi 1 hodinu nechat odmočit.
Vařená rýže
rýži přebereme a propláchneme v několika vodách, až ji zbavíme škrobu, poté ji vložíme do vařící dochucené vody, vaříme pomalu a po uvaření ji propláchneme ve studené vodě, můžeme dále používat na další přípravu.
Dušená rýže
rýži přebereme a propláchneme v několika vodách, až ji zbavíme škrobu, správně by se měla opéct na tuku, v případě že ji opečete příliš, rýže zůstane sklovitá a tvrdá. Po opečení ji zalijeme vařící vodou v poměru 1 díl rýže : 1,5 dílu vařící vody, přidáme sůl, cibuli s hřebíčkem, zavaříme, poté ji s poklicí na 20 minut vložíme do rozehřáté trouby, je vhodné po 15 minutách rýži zkontrolovat, dá se ještě upravit množství vody, po udušení vyjmeme cibuli a rýži promícháme.
Varianty dušené rýže
kari rýže
papriková rýže
kečupová rýže
rýže s hráškem
rýže se šunkou
rýže petrželová
rýže zeleninová
rýže se sýrem
rýže žampiónová
Příprava příloh ze zeleniny
Zelenina je ve výživě velmi důležitá svým vysokým obsahem minerálních látek, vitamínů a vlákniny, záleží však na způsobu úpravy, protože hlavně vitamíny se nešetrným způsobem úpravy ničí.
Jedná se hlavně o zeleninu:
Cibulovou
Kořenovou
Košťálovou – brukvovitou
Listovou
Plodovou
Lahůdková
Zelené natě
Zásady při přípravě zeleniny
tepelnou úpravu provádíme pokud možno v celku, u některých druhů, pro udržení pěkné barvy přidáváme trochu octu, ten současně u některých druhů zeleniny zabraňuje pozdějšímu žloutnutí (celer), rovněž mírně kyselé prostředí napomáhá udržování vitamínu „C a B“. Snažíme se dále využít i vývar z tepelné přípravy. Doba tepelné úpravy má být co nejkratší, zeleninu vkládáme do vařící vody a vaříme mírným varem v osolené vodě, prudší var používáme u zeleniny s vyšším obsahem škrobu (mrkev, brukev), někdy přidáváme citrón a cukr, u zeleniny s obsahem vitamínu rozpustných v tucích přidáváme tuk. Po uvaření některé druhy chladíme vodou.