Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




0. Duševní hygiena

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Referát na duševní hygienu

DUŠEVNÍ HYGIENA

Duševní hygiena je obor zabývající se upevňováním zdraví, zvyšováním psychické odolnosti člověka proti škodlivým vlivům a dosažením duševní rovnováhy. Je to jakýsi boj proti výskytu duševních nemocí. Na rozdíl od psychoterapie, která již napravuje nemoci a poruchy, se duševní hygiena zabývá psychicky zdravými lidmi. Základem duševní hygieny je duševní zdraví, což je stav, který je výsledkem vědomého či nevědomého dodržování zásad duševní hygieny.

Existuje mnoho prvků vedoucích k duševní rovnováze. základní prvky patří tyto: dostatek tekutin (minimálně 0,7 litrů na každých 15 kilogramů hmotnosti), pohyb (který přispívá k dobré tělesné i duševní kondici, z dlouhodobého hlediska nám může zvýšit sebevědomí), koníčky (jsou prostorem na uplatnění schopností, rozšiřují naše obzory a zkušenosti, dokáží odvést naši pozornost od povinností a problémů), odbourávání stresu (díky různým relaxačním cvičením, hudbou, masáží, čímkoli, co nám je příjemné. Každý člověk je jiný a proto by si měl ve všem každý najít to své, co mu nejvíc vyhovuje), pozitivní myšlení (celé stojí na víře, že každý den může být lepší než ten předchozí a jakákoli překážka je pro nás výzvou), práce s emocemi (hlavní je vědět jak se cítím, regulovat své chování a popřípadě hledat řešení jak situaci změnit), dobré vztahy (každý z nás potřebuje sociální oporu a být členem v nějaké sociální struktuře), organizace času (měli bychom mít svůj pravidelný denní řád, naučit se hospodařit s časem a mít ujasněné priority), kvalitní spánek (7-9 hodin), relaxace (je důležité si pamatovat jednu ze základních vět duševní hygieny: odpočívám alespoň o 5 minut dříve, než je úplně pozdě), zdravá strava (člověk by měl jíst dostatečně a vyváženě, ale zároveň se nepřejídat), sebedůvěra (což je vlastnost charakterizována důvěrou v sebe samého)

Naši psychiku ovlivňují i negativní faktory, hlavním je stres. Stres je reakce organismu na mimořádné zátěžové situace, které mohou mít psychický i fyzický charakter. Rozlišujeme několik druhů stresů, například eustres nám pomáhá s motivací, pozitivní stres (svatba). Opakem je distres, který může poškodit naše zdraví (zadlužení rodiny). Jedním z cílů duševní hygieny je umět se vypořádat s danou situací bez stresu, popřípadě jej eliminovat, jelikož dlouhodobý stres může mít negativní dopad na naše zdraví. Hlavními stresory v našem každodenním životě jsou: velké množství práce, časový stres, dlouhodobá napětí a těžké životní situace.

Významným stresorem jsou i mezilidské vztahy. Jeden ze způsobů, jak omezit stres z nich plynoucí, je nácvik asertivity. Asertivita je umění prosadit se, ale současně také respektovat potřeby druhých. Učí nás vyrovnat se bez stresu i s komplikovanými mezilidskými situacemi, přiměřeně vyjadřovat svoje pocity, říct ano či ne v souladu s tím, co cítíme, a současně také citlivě naslouchat druhému, požádat o pomoc či prosadit své požadavky.

Témata, do kterých materiál patří