Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




2. maturitní otázka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Psychologie jako věda

Psychologie je vědní obor zabývající se člověkem. Předmětem jejího zkoumání je psychika člověka. Název vznikl spojením slov psyché- duše a logos- věda. Psychologie je věda o prožívání, chování a psychické regulaci chování. Jako věda se začíná rozvíjet v 19. st. Sigmund Freud (byl rodák z Příbora, lékař židovského původu) rozdělil psychiku na tři části: vědomí, předvědomí, nevědomí

VĚDOMÍ- je část našeho vnitřního života, která je v centru naší pozornosti. Vědomí vlastní existence nazýváme sebeuvědomění.

Předvědomí je oblast, která není aktuálně v centru naší pozornosti.Je to velká paměťová databanka informací. Každodenní zážitky, činy, zkušenosti, informace vcházejí dovnitř, ukládají se, třídí, vytvářejí se vzájemné vazby. Můžeme si z ní kdykoli vybavit některé informace- např. jméno osoby co známe, své datum narození atd. V ošetřovatelství jsme se naučili aplikovat injekce, v případě potřeby si tuto schopnost vybavíme i v nemocnici na praxi u nemocného.

Nevědomí je oblast, která je naší vědomé kontrole nepřístupná ( např. zážitky z dětství, strach, touhy a přání). Některé informace k nám můžou promlouvat např. pomocí snů, a změněných stavů vědomí. Proč při setkání např. s neznámým člověkem pocítíme nesympatii ? Proč? Nevíme. Neuvědomujeme si zasunutou vzpomínku na nepříjemný zážitek , který jsme měli s člověkem ,který má obdobnou vůni, vzhled obličeje

Prožívání je část lidské psychiky, která je uzavřena uvnitř člověka (vnitřní svět člověka) a na člověku může nebo nemusí být pozorovatelná. Např. někdo prožívá smutek a pláče, jiný prožívá smutek, ale nejde to na něm poznat. Prožívání je velmi subjektivní- např. to, na co právě myslíme víme jen my sami. Podle vnějších projevů ení možné posuzovat veškeré prožívání. Např. klientka se nám po aplikaci injekce jeví podle chování že ji nic nebolí, má neutrální výraz v obličeji ale vnitřně prožívá neklid a bolest. Ve skutečnosti se může přetvařovat a nemusí říkat pravdu.

Intenzita prožívání je u každého jiná, např. pohled obrázek krajiny vyvolá u každého jiný zážitek-radost, fantazii, vzpomínky, u někoho chlad nebo žádné emoce..obrázek hada- strach, odpor, u někoho zájem, pěkný kousek…

Obsahem prožívání jsou psychické jevy:

a) psychické procesy (vnímání, představy, fantazie, myšlení, řeč, procesy paměti, procesy citové a volní)

b) psychické stavy (celkové duševní rozpoložení, únava, roztržitost, neklid)

c) psychické vlastnosti (charakter, temperamentové vlastnosti )

Chování-je vnější pozorovatelný projev lidské psychiky

(všechny pohyby, reakce, mimiku, gestiku, vegetativní reakce (např. zčervenání, zblednutí, pocení, změny v dýchání), řeč a činy člověka (např. podání ruky)-vnější projev psychiky. Chování je možné pozorovat nebo je jiným způsobem zaznamenat, např. činnost mozku na EEG.

Témata, do kterých materiál patří