Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8. a) Paměť, b) Nemoc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (52.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2)Agrese, hněv vzpoura - nemocný je plný negativních pocitů – zmatku, prostestu. Nechápe proč musel onemocnět zrovna on. Objevují se pocity viny, zlobí se na celý svět. V hlouby duše si je vědom, že lidé na kterých si své pocity vylévá za jeho nemoc nemohou. Umožníme nemocnému mluvit o emocích.

3)Smlouvání- nemocný uvažuje o smyslu života, přemýšlí jak naplnit čas, který mu zbývá, co by rád zažil. Nemocný si vytváří krátkodobé cíle.

4)Deprese, smutek- zdravotní stav se zhoršuje, je jisté, že nemocný směřuje k smrti. Je unavený, vyčerpaný, psychicky zesláblý. Přichází hluboký smutek nad ztrátou zdraví. Pro nemocného je důležité, aby měl s kým mluvit o strachu a o všem co mu jde hlavou.

5)Smíření- přijetí pravdy, nemocný se snaží o co nejlepší způsob života v rámci daných podmínek. Může u něj dojít k rezignaci, beznaději. Zde je důležité podporovat naději, být nemocnému na blízku.

Některé fáze se vracejí, různě se střídají, prolínají. Některé mohou úplně chybět. Při hovoru s nemocným je důležité, aby měl prostor mluvit o strachu, fantaziích, o poslední chvíli.

Postoj člověka k nemoci

Vyjadřuje, jakou hodnotu má choroba pro nemocného, zda se nemoci obává nebo zda mu v něčem přináší úlevu nebo uspokojení.

1)Normální- člověk se chová přiměřeně svému stavu, přiměřeně se na nemoc adaptuje, snaží se o brzké vyléčení, důvěřuje lékaři, dodržuje léčebný režim

2)Bagatelizující- pacient podceňuje závažnost choroby, neléčí se, nešetří se, odmítá léčebný proces, je neukázněný

3)Repudiační(zapuzující)- pacient nebere nemoc na vědomí, popírá ji, nejde k lékaři, vystupňovaná bagatelizace

4)Nosofobní- streach z nemoci, nemoci si nepřiměřeně obává, chodí k lékaři, na vyšetření, střídá doktory, může se vyskytovat u lidí s nějakou rodovou dispozicí ( klaustrofobie, kardiofobie…)

5)Nosofilní- zaujímá jej často děti, člověk se z nemoci těší, miluje ji, protože z ní má výhody (větší pozornost,dárky)

6)Disimulační- zatajování, přetvařování, snaží se potlačit projevy aby pravda vyšla najevo

7)Hypochondrický- pacient se domnívá, že trpí závažnou chorobou, cítí na sobě příznaky, které zveličuje, nenechává se opakovaně vyšetřovat, vyžaduje péči, u neg.výsledků střídá lékaře

8)Účelový- zneužití nosofilního poměru, člověk získává soucit, únik z nepříjemné situace, získávání výhod(dítě nemusí do školy, dospělý do práce)

Reakce nemocného na nemoc

– jsou to mechanismy psych. Adaptace na zátěžovou situaci

-máme dva základní obranné mechanismy – únik a útok

1)Útočné obranné mechanismy – člověk má tendenci bojovat se situací, může přímo zaútočit na zdroj ohrožení nebo na náhradní objekt

- typická je – agresivita

- ironie

-sarkasmus

2)Únikové obranné reakce – člověk se snaží se situací vyrovnat jiným způsobem, hledá podporu nebo rezignuje

Témata, do kterých materiál patří