Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte predmet psychologie, vyvoj psychologickeho mysleni a hlavni psychologicke disc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1. Charakterizujte předmět psychologie, vývoj psychologického myšlení a hlavní psychologické disciplíny

Psychologie pochází ze spojení řeckých slov „psyché“ = duše a „logos“ = učené slovo. Psychologie je tedy věda o lidské psychice. Psychika označuje duševní život člověka. Předmětem zkoumání psychologie jsou zákonitosti lidské psychiky. Psychologie je samostatným vědním oborem, má svoji historii, teorii, metodologii, praxi. Uplatňuje se všude tam, kde je třeba, aby člověk působil na člověka.

Psychologie se v životě člověka vyskytuje ve třech podobách – laická, vědecká a narativní. Laická psychologie je nevědecká, neškolená. Každý z nás je v podstatě laickým psychologem, když sám hledá odpovědi na psychologické otázky. Vědecká psychologie je reprezentovaná odborným psychologem, literaturou či institucí. Psychologie narativní neboli umělecká je prezentována v podobě vyprávění příběhu. Setkáváme se s ní např. v knihách, filmech nebo divadle.

Předmět psychologie tvoří chování, prožívání, postoje a vlastnosti lidí. Zabývá se jejich osobností a vývojem, krizemi i úsilím vymanit se z těchto krizí a realizovat svou životní cestu. Pojetí svého předmětu vyjadřuje psychologie v konkrétních tématech, jimiž se zabývá.

PŘEDVĚDECKÁ PSYCHOLOGIE

- zaměřuje se na hloubku psychologických problémů spjatých s podstatou člověka a jeho věcných otázek, neexistuje jako samostatná věda, je součástí filosofie

PRVNÍ ETAPA – TÉMA DUŠE

Tato etapa zahrnuje antické období a středověk. Jejím obecným znakem je pojetí psychologie jako nauky o duši: a) duše jako síla oživující tělo, odloučení duše od těla znamená smrt

b) duše jako jádro, podstata lidské bytosti dávající jejímu životu smysl

V Platónově pojetí je duše uvězněna v těle, její pravý život nastává až mimo ně. V Aristotelově pojetí si musíme uvědomit, že tím čím jsme nejsme automaticky, ale filosofujícím přemýšlením se tím musíme teprve stát. To čím jsme je založeno na rozumovém poznání, které nám umožní vhled. Vhled je způsobilostí duše, člověk jím naplňuje účel života a koná vhledem dobro. Tomáš Akvinský zdůrazňuje spojitost člověka se světem přírody. Duše má své hluboké důvody a odpovídá lidské přirozenosti.

DRUHÁ ETAPA – TÉMA VĚDOMÍ

Klíčovou postavou této etapy je francouzský filosof R. Descartes, který zkoumá vědomé myšlenkové pochody. Duše pomalu mizí z centra zájmu a je nahrazena vědomím. V návaznosti na Descarta anglický myslitel J. Locke navrhuje introspekci = metoda zkoumání toho, co probíhá v mysli.

POČÁTKY PROTICHŮDNÉHO SMĚŘOVÁNÍ PSYCHOLOGIE

G. W. Leibniz říká, že člověk je v sobě samém založeným bytím. Od teorií Locka versus Leibnize se odvíjejí tradice ústící ve dvě protichůdná směřování veškeré pozdější psychologie.

Témata, do kterých materiál patří