Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte predmet psychologie, vyvoj psychologickeho mysleni a hlavni psychologicke disc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

KOGNITIVNÍ PSYCHOLOGIE

Navazuje na gestaltismus. Předmětem jejího zájmu je vytváření vnitřních obrazů (modelů) vnějšího světa, respektive vnitřního obrazu situací, událostí a problémů s nimiž se setkáváme, tak abychom se v tomto světě (situacích, problémech) dobře a s předstihem orientovat a rozhodovat. Významný představitel G. A. Kelly.

HUMANISTICKÁ PSYCHOLOGIE

Hlavním předmětem jejího zájmu je autentické (sobě vlastní) sebevyjádření člověka, pravá identita a seberealizace. Člověk je ovlivňován vnějšími tlaky, neprojevuje individualitu a originalitu. Odcizuje se sobě samému, můžeme hovořit o autostylizaci, aby se vlichotil do přízně jiných. Toto potlačení ústí ve vážné krize, narušení vývoje osobnosti atd. Humanistická psychologie má humanizovat (zlidšťovat) společenské poměry, aby každý projevil svou identitu. Vůdčí osobnost – C. Rogers.

TRANSPERSONÁLNÍ PSYCHOLOGIE

Zabývá se mimořádnými stavy vědomí navozené mystickými praktikami, meditací, hypnózou, autosugescí, ale také drogami a laboratorně vyvolávanými prožitky – smyslové izolace člověka. Představitel S. Grof.

HLAVNÍ PSYCHOLOGICKÉ DISCIPLÍNY

OBECNÁ PSYCHOLOGIE

Řeší otázky předmětu psychologie a jemu odpovídající strategie výzkumu i jednotlivé výzkumné metody. Zpravidla se zabývá:

a) poznávacími procesy (vnímání, pozornosti, paměti, představ, myšlení a řeči)

b) jednotlivými city, emocemi a celkovou dynamikou citového života

c) otázkami usilování a chtění člověka (potřeby, motivy, tendence, vůle, zájmy)

d) analýzou činností jimiž se přizpůsobuje člověk okolí a přizpůsobuje okolí sobě

e) autoregulací člověka, vytyčováním a realizací životních plánů

f) problematikou osobnosti (celistvost člověka, vnitřní soudržnost, identita)

VÝVOJOVÁ PSYCHOLOGIE

Zabývá se pojetím psychologického vývoje (vývoj probíhá plynule nebo v etapách), činiteli ovlivňujícími vývoj (vzájemný vztah činitelů, strádání, deprivace), charakteristikami věkových období člověka a analýzou změn stránek psychiky.

SOCIÁLNÍ PSYCHOLOGIE

Řeší otázky forem a mechanismů začleňování lidí do mezilidských vztahů, sociálních skupin. Řeší ovlivňování člověka druhými lidmi, skupinami, institucemi a uplatnění člověka v nich. Zabývá se socializací individua, utvářením jeho osobnosti sociálními a kulturními vlivy, druhy interakcí a komunikací mezi lidmi (vzájemné reakce, konflikty, vyjednávání, ovlivňování), rozborem sociálních skupin a postavení lidí v nich.

PATOPSYCHOLOGIE

Řeší otázky pojetí psychických poruch a potíží. Zabývá se problematikou činitelů, které je vyvolávají a léčebnými metodami, které je odstraňují. Podává třídění (klasifikaci) a popis psychických poruch a potíží.

Témata, do kterých materiál patří