Zahradnictví
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Evidence a dokumentace genetických zdrojů: Národní informační systém genetických zdrojů (EVIGEZ) byl využíván všemi pracovišti v ČR, která udržují kolekce genetických zdrojů rostlina od roku 1995. Informační systém byl tvořen relační databází, která propojuje pasportní údaje s popisnými daty a s evidencí skladu genové banky. Všechny informace jsou dostupné v centrální dokumentaci v genové bance VÚRV Praha. Službou pro nejširší okruh domácích i zahraničních uživatelů je umístění informačního systému EVIGEZ (databáze pasportních dat) na internetu. V roce 2015 bylo přistoupeno k převodu všech dat z EVIGEZ na databázový systém GRIN. Informační systém genetických zdrojů GRIN je nejrozšířenější databáze ve světě k dokumentaci GZ.
Charakterizace a hodnocení genetických zdrojů: Charakterizace genetických zdrojů slouží k jednoznačné identifikaci genetického zdroje zejména pro potřeby evidence genetických zdrojů v kolekci, ale i pro potřeby uživatelů (výzkum, šlechtění). Hodnocení genetických zdrojů je nezbytným předpokladem pro efektivní praktické využití genetických zdrojů a výsledky hodnocení jsou jedním z významných výstupů Národního programu rostlin. Pro potřeby budování databáze popisných dat jsou genetické zdroje hodnoceny ve víceletých pokusech a v laboratorních testech (zejména rezistence ke stresům a kvalita produktů), hodnocení je prováděno podle národních klasifikátorů vytvořených pro jednotlivé rody případně druhy plodin. Hodnocení provádějí všechna pracoviště Národního programu rostlin podle přijaté metodiky, a to u kolekcí, za které odpovídají, ve smyslu povinností stanovených v § 12 zákona č. 148/2003 Sb. a prováděcí vyhláškou.
Genofondy a genové banky ovocných plodin: Praktické využívání genetických zdrojů: Pověřená osoba a účastník Národního programu rostlin jsou povinni, v rozsahu a za podmínek daných § 19 a 20 zákona č. 148/2003 Sb. a prováděcí vyhláškou k tomuto zákonu, poskytovat vzorky genetických zdrojů a informace o těchto zdrojích uživatelům v ČR a v zahraničí. Tyto podmínky jsou v souladu s Mezinárodní dohodou o genetických zdrojích rostlin (International Treaty on Plant Genetic Resources, FAO 1999). Předpokládá se dále, že v souladu se zmíněnou Mezinárodní dohodou každý z uživatelů genetických zdrojů uzavře dvoustrannou Dohodu s pověřenou osobou, v níž budou podmínky poskytování genetických zdrojů a informací blíže specifikovány. Při splnění všech požadovaných podmínek jsou účastníci Národního programu rostlin povinni poskytovat vzorky genetických zdrojů pro potřeby šlechtění, vědy, výzkumu a vzdělávání (nikoliv pro přímé komerční využití). Zahraničním uživatelům jsou poskytovány vzorky GZ na základě mezinárodních dohod, na principu reciprocity a podle uzavřených smluv. Pro potřeby uživatelů jsou, vedle služeb informačního systému, připravovány rovněž vědecké publikace, přehledy a katalogy, které shrnují výsledky hodnocení kolekcí a na jejichž základě je možné vybírat donory významných znaků.