Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - celá kro tématu 37

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (515.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vývoj v oboru

Vývoj v oboru je rapidně v porovnání s minulostí více technologický, protože v minulosti malý zemědělec sklízel všechny plodiny ručně. Studenti střední zemědělských škol v minulosti chodili na okopávání okopanin, jednocení cukrové, krmné řepy, na chmelové brigády a tak dále. Také v minulosti měla každá rodina na vesnici a v menším městě hospodářství. V dnešní době je trend v zemědělské výrobě snižovat lidskou práci za velké stroje, které mají nevýhodu, že jsou široké a vysoké a díky těmto strojům spousta lidí ve všech typech průmyslů v ČR přicházejí o práci.

  1. Hodnocení koní

Charakteristika: Hodnotitel koní zajišťuje objektivní hodnocení exteriérových a užitkových vlastností všech plemen koní, chovaných na území ČR a jejich věkových kategorií, dle šlechtitelských řádů a programů plemenných knih vedených MZe ČR dle zákona 154/2006 Sb. o šlechtění a plemenitbě hospodářských zvířat. Činnosti: Hodnocení koně při předvedení na ruce v kroku a v klusu. Hodnocení koně ve zkoušce pod sedlem. Hodnocení koně ve zkoušce v zápřeži. Hodnocení koně ve zkoušce ve skoku ve volnosti. Hodnocení koní v chovatelských soutěžích (KMK) v klasických jezdeckých disciplínách. Měření tělesných rozměrů předváděného koně (výškové, šířkové, délkové, hloubkové úhly). Označování a identifikace koní dle příslušné vyhlášky a šlechtitelských řádů plemenných knih koní chovaných na území ČR. Provedení lineárního popis zevnějšku předváděného koně se záznamem exteriérových vad a nedostatků mechaniky pohybu. Určení plemene předváděného koně. Vedení předepsané evidence úkonů. Zajištění fixace koně nebo hříběte. Zařazení koně do příslušných oddílů plemenných knih.

Žací stroje

Žací stoje dělíme podle způsobu řezu na: Žací stroje s řezacím ústrojím pro řez s oporou: Žací lišty: prstové, bez prstové a s proti běžnými kosami – řezná rychlost je do 3m/sekundu. Pracují jako střih nůžek. Porost je přiveden mezi dva nožem které se pohybují proti sobě nebo jeden stojí a druhý se proti němu pohybuje. Žací lišty – prstové: jsou složeny z nosníku s prsty a pohybující se kosy se žabkami (noži) podle počtu prstů a žabek (nožů) na liště se žací lišty děli na: Normální lišta-řídká: má stejný počet prstů a žabek (nožů), rozteč prstů a žabek (nožů) t=76,2 mm kosa se pohybuje a krajní polohy, kdy je žabka (nůž) přesně za prstem do druhé krajní polohy, kdy je žabka (nůž) za sousedním prstem a zpět. U obilných kombajnů a řezaček přeběhne žabka (nůž) v krajních polohách je to tak zvaná přebíhavá lišta. Hustá lišta: má dvojnásobný počet prstů něž žabek dříve se používala na luční porosty dnes u malé zahradní techniky. Polopustá lišta:má na 4 prsty tři žabky, také se používá u malé zahradní techniky. Pohon kosy: používají se tyto mechanismy: Vyosený výstředníkový mechanismus; Klikový mechanismus; Mechanismus se šikmým čepem. Žací stroje s řezacím ústrojím pro řez s oporou: jsou to žací rotační stroje – řezná rychlost je 25 -30 m/ sekundu, rotující nůž usekne stonek, tak velikou rychlostí, že se stonek nestačí vychýlit. Jsou to rotační žací stroje a dělíme je: Se svislou osou rotace (diskové a bubnové): Bubnové žací stroje: Bubnový žací stroj má svisle zavěšené bubny pod převodovou skříní, s které jsou poháněny. Na spodní části bubnu je uchycen otočně talířový plaz, po kterém při sečení jede žací stroj po zemi. Na spodní části bubnu jsou ve speciálních drážkách zavěšeny volně – otočné nože. Buben se za jizdy otáčí vysokými otáčkami a odhazuje posečenou píci. U strojů s více bubny se otáčejí vždy 2 bubny proti sobě. Diskové žací stroje: Disk je uchycen na horní části převodové skříně, s které je poháněn. Převodová skříň zároveň tvoří plaz, který při sečení jede po zemi, protože je disk poháněn ze spodu může sečený porost podat přes disky do zadu to je vyhopdou těchto strojů., protože při vysokém a hustém porostu materiál volně přepadává proto seče rychleji a za méně paliva než žací bubnový stroj, kde se posečený materiál dostane mezi dva bubny a je-li to hodně tak se musí stlačovat. S vodorovnou osou rotace (cepové): V tomto stroji je napříč směru jízdy upevněná vodorovná hřídel, která se otáčí v proti směru jízdy jsou na ní přivařeny držáky nožů (cepů), které se na jich volně otáčejí. Hřídel se roztáčí a cepy vlivem odstředivé síly sečou porost podobně jako rotační žací stroj. Sečí je však nekvalitně proto se tento stroj používá na sklizeň cukrové řepy na odsekávání chřástu k sekání příkopů a tak dále.

Témata, do kterých materiál patří