Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - celá kro tématu 37
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Uplatnění mimo profesi
Uplatnění absolventů mimo vystudovaný obor a jeho důvody: Pro učební obory i střední odborné školy s maturitou platí, že značná část absolventů odchází už po ukončení studia pracovat do jiného oboru a odliv z vystudovaného oboru pokračuje i v následujících letech. Několik let od ukončení studia tak pracuje asi 40 % absolventů středních škol mimo vystudovaný obor. Podstatné jsou příčiny odchodů za prací do jiného oboru, zejména otázka, zda jsou podmíněny nízkou poptávkou zaměstnavatelů a nepříznivou situací na trhu práce, nebo naopak nezájmem absolventů v oboru pracovat, např. z důvodu nízkých platů nebo špatných pracovních podmínek.
Konzervace zelené píce
Součást fondu krmiv je konzervovaná zelená píce tak jiné siláž, seno, senáž. Siláž: Je šťavnatá píce konzervovaná: a) přirozeným kvašením; pomocí konzervačních prostředků. Podle použité suroviny rozdělujeme: Siláž glycidová; Siláž bílkovinná; Siláž polobílkovinná. Podle obsahu suroviny: Siláž z čerstvé píce (obsah sušiny kolem 20%), Siláž ze zavadlé píce (obsah sušiny 30 a více %). Bílkovinné a polobíilkovinné pícniny se konzervují v silně zavadlém stavu při 45 -55% sušiny. Jistá míra zvláštní skupiny silážovatelných pícnin tvoří takzvaná silážovatelná drť (cizím slovem označovaná GPS). Senáž: Původní termín pro všechna fermentovaná krmiva je siláž. Senáž je termín, který se zavedl pro siláž s vysokým obsahem sušiny, pokud obsah sušiny přesáhne 50%, obvykle se o takovém krmivu hovoří jako o senáži. Protože senáž obsahuje méně vody než siláž, dochází zde k poklesu tvorby kyseliny mléčné. Bakterie produkující kyselinu mléčnou potřebují ke své činnosti cukry. Senáž je tudíž druh konzervace, která je založena spíše na prostředí s malou přítomností kyslíku než na produkci kyseliny mléčné. Seno: zelená píce konzervovaná snížením obsahu vody pod 15 %, - zkrmuje se po usušení tzv. posklizňové zrání tj. za 4 – 6 týdnů po sklizni. Úsušky: krmiva získaná horkovzdušným sušením
Rozmetadla průmyslových hnojiv
Tato rozmetadla mají za úkol rozmetání přesně podle stanovené dávky rozmetat průmyslová hnojiva prášková a granulovaná. Rozmetadla podle konstrukce rozmetacího ústrojí: Rozmetadla odstředivá (kotoučová): Bývají nesená nebo návěsná za traktorem. Jedno nebo dvou kotoučová se zásobníkem, ve kterém je na dně čechrač zabraňující vytvoření klenby v hnojivu a to tak může volně vypadávat uzavíratelným otvorem ve dně a padat na kotouč, který ho rozmetá na pole. Dávka hnojiva na hektar he závislá na velikosti otevírání tohoto otvoru dále na pojezdové rychlosti a šířce záběru rozmetadla. Čechrač a kotouč je poháněn náhonem od traktoru. Na kotoučích bývají lopatky, které se mohou podle tabulky na stavovat nebo vyměňovat a tím mění šířku záběru. Rozmetadla s výkyvnou hubicí: Hodí se k přihnojování porostu za vegetace malými dávkami. Pracuje poměrně přesně. Za jízdy výkyvná hubice vykyvuje pravidelně do stran a zní je odstředivou sílou rozmetáno hnojivo. Rozmetadla pneumatická: Hnojivo je dávkováno ze zásobníku do proudu vzduchu vytvořeného ventilátorem. Vzduch nese hnojivo do rozmetací hlavy, která ho rozdělí do jednotlivých potrubí (trubek) tak na jejichž konci jsou speciální koncovky na rozmetání hnojiva. Tyto koncovky jsou rozmístěny ve stejných vzdálenostech vedle sebe po celém záběru stroje. Tato rozmetadla jsou při práci přesnější než všechna předešlá.