Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - celá kro tématu 37
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Hodnota průměrného denního přírůstku u brojlerů typu ROSS 308
7 den 17,86 g 14 den 27,84 21 den 37,05 28 den 45,50 34 den 52,57 42 den 57,90Využití prostoru: 16-20 ks /m2, pod jednu kvočnu umístíme 500 ks; jednodenních kuřat. Na stlaní používáme různé materiály nebo jejich kombinaci. Používáme: řezanou slámu či plevy; Hoblovačky, piliny; drcené lodyhy rostlin; písek. Na krmení používáme různé typy automatických krmítek tubusových či řetězových krmítek. Také napájení je řešeno automaticky nejlépe pitnou vodou. Instalace kapacitního větracího systému je nutností! Toto byla charakteristika intenzivního výkrmu brojlerů. Někdy chovatelé provádí i polointenzivním výkrm brojlerů: principem je,že ke krmení používáme v omezené míře směsi BR1-4 a k nim přidáváme vlastní statková krmiva či kuchyňské nebo mlékárenské zbytky. Výkrm se zlevní ale prodlouží. Extenzivní výkrm: cílový produkt je brojler až do hmotnosti 3.5 kg. Vykrmujeme různými krmivy většinou vlastní výroby v různých chovatelských podmínkách i s použitím výběhů. Podstatně delší výkrm využívá genetického potenciálu výchozího materiálu což jsou často rozkrmená 3 týdny stará kuřata.Pro některé chovatele je to výhodná metoda chovu,maso těchto brojlerů je tmavší s větším obsahem extraktivních látek jako u domácí drůbeže.
Průmyslová hnojiva
Hnojiva průmyslová: Neboli minerální. Do této skupiny spadají všechny látky využívané ke hnojení, které byly vyrobené mimo zemědělský závod. Nejčastěji jde o produkty chemického, těžebního a stavebního průmyslu. U průmyslových hnojiv se krom skupenského dělení na pevná a kapalná dělí ještě dále: podle skupenství: plynná; kapalná; pevná; prášková (částice v průměru do 1 mm); zrnitá (částice 1–4 mm); krystalická; granulovaná. Podle složení: Hnojiva se stěžejním obsahem jedné živiny se nazývají jednosložková. Ta se dělí na dusíkatá, fosforečná, draselná, hořečnatá a vápenatá. Mohou obsahovat i mikroprvky a doprovodné ionty (Ca2+, Mg2+, Na+, SO42-, Cl-). Jednoduchá hnojiva: Také nazývané jednosložková, obsahují pouze jednu živinu – (N, P, K, Ca) používají se jako základní hnojiva nebo při nedostatku vhodného vícesložkového hnojiva. Někteří autoři k jednosložkovým hnojivům s obsahem hlavních živin přidávají i hnojiva s obsahem hořčíku (hořečnatá hnojiva). Podle hlavní živiny lze jednoduchá hnojiva rozčlenit na: Dusíkatá hnojiva: s dusíkem nitrátovým (ledkovým, dusičnanovým) NO3- s dusíkem amonným a amoniakálním NH4+, NH3; s dusíkem amidovým (organickým) NH2; s dusíkem ve dvou i více formách NH4+, NO3-, NH2; pomalu působící. Fosforečná hnojiva: s fosforem rozpustným ve vodě – superfosfáty; s fosforem rozpustným v citranu amonném – dikalciumfosfát; s fosforem rozpustným ve 2%ní kyselině citrónové – Thomasova moučka, Dopofos, část P z mletých fosfátů; s fosforem rozpustným v silných kyselinách – mleté fosfáty, hyperfosfáty, kostní moučky. Dolofos 15, Dolofos 26, Donaukorn 26%P2O5, Fosmag, Hyperkorn 26% P2O5+2% MgO, Hyperkorn 26%+2,5% MgO, kostní moučka na hnojení. Draselná hnojiva:síranový typ (sírany); chloridový typ (chloridy). Vápenatá hnojiva: s uhličitanovou formou vápníku (CaCO3); s žíravou formou vápníku (CaO, Ca (OH2)); se síranovou formou vápníku (CaSO4); křemičitanovou formou vápníku (Ca2SiO4). Vícesložková hnojiva: Obsahují hlavní živiny (mikroprvky) ale i doplňkové živiny (mikroprvky). Jejich používáním je přihnojování zjednodušeno a efektivnější. Podle způsobu výroby vícesložkových hnojiv je lze rozdělit na: vícesložková hnojiva směsná (smíšená); vícesložková hnojiva kombinovaná. Pokud je v daném průmyslovém hnojivu obsaženo živin více, používá se označení vícesložková neboli kombinovaná. Ta mohou být dvojitá (obsahují dvě živiny) nebo trojitá čili plná (obsahují všechny tři základní živiny N, P a K). Někdy se vyčleňují ještě mikrohnojiva, která obsahují převážně stopové prvky. K sledovaným vlastnostem vícesložkových hnojiv patří především obsah přijatelných a vzájemný poměr těchto živin.