Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jak se žije českým seniorům

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.08 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sport běžně aktivně provozuje hodně seniorů. Domnívám se, že staří obyvatelé Česka proto nestagnují, ale jsou stále aktivní, což je velice pozitivní, neboť dostatek pohybu jim může prodloužit život. Muži preferují fotbal, tenis, golf a v poslední době taky posilování. U žen jsou to klidnější sporty, třeba turistika nebo cyklistika, v zimě – stejně jako muži – lyžování a bruslení. Se sportem jsou ruku v ruce nejen finanční náklady, ale i možné zranění. Zraněním ani jiných zdravotním omezením se bohužel lidé v pokročilejším věku nevyhnou, to patří k přirozenému procesu stárnutí. Nepříjemná zpráva je, že Češi po šedesátce na sobě pozorují intenzivnější projevy stárnutí než jiní Evropané. Znamená to tedy, že stárnou rychleji než třeba Švýcaři nebo Italové stejného věku. Stárnutí se nikdo nevyhne. Je to přirozený proces, při němž odumírají buňky a nové se již nestíhají tvořit. Dochází k oslabení celého těla a nástupu nemocí. Největší strašák pro seniory je postupná ztráta paměti – Alzheimerova nemoc, při které dochází k nástupu demence. Počátek je nenápadný, skýtá jen občasné výpadky paměti. Postupem času se stav zhoršuje a často končí smrtí. Nemoc je bohužel celosvětovým problémem, neboť je zatím neléčitelná. V Česku v roce 2000 touto nemocí trpělo zhruba 50 tisíc lidí, v roce 2008 to bylo 115 tisíc lidí a v roce 2014 činí počet postižených lidí hrozivých 140 tisíc. V Česku bohužel chybí centra, kde se lidem s tímto postižením dostává celodenní péče. Čekací listiny jsou dlouhé a čekatelů přibývá, protože takto postižené lidi nelze umístit do klasického domova důchodců.

I senioři, kteří touto nemocí netrpí, občas něco zapomenou. Bývají to i důležité věci, jako třeba PIN kód od účtu. Občas proto schovávají vysoké částky přímo v bytě. To nahrává podvodníkům, jejichž terčem jsou právě senioři. Tito „obchodníci“ se pod záminkou prodeje dostanou do bytu a hledají peníze a cennosti. Také nabízí seniorům předražené a mnohdy nefunkční zboží, které nelze reklamovat. Důvěřiví senioři se často nechají přesvědčit a zboží zakoupí. Naštěstí v dnešní době policie proti těmto prodejům úspěšně bojuje a počet okradených klesá. Počet seniorů ale stále stoupá – v Česku žije okolo 2,9 milionu lidí starších šedesáti let, a proto podvodní prodejci dál těží z důvěřivosti seniorů.

Některé seniory, kteří se nechali podvést již mnohokrát nebo jsou nesoběstační, mohou jejich děti přestěhovat do domova důchodců, kde o ně je dobře postaráno. Domovy důchodců jsou zařízení pro péči o seniory. Myslím si, že těchto klasických domovů je Česku sice dostatek a skýtá plno volných míst, ale ne všechny domovy jsou ale udržované a kvalitní. V domovech důchodců žije v Česku kolem 46 tisíc seniorů, volných míst je asi 30 tisíc. Bydlet v opravdu dobrém domově důchodců stojí seniora měsíčně skoro celý jeho důchod, proto mu finančně musí vypomáhat děti.

Témata, do kterých materiál patří