Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Náboženství - seminární práce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Gautama Siddhártha

Před 2500 lety v dnešním Nepálu byl založen buddhismus synem krále Šuddhódana a královny Máji, kteří vládli Kapilavastu. Gautama se vydal ve svých 29 letech do venkovního světa a pochopil utrpení života. Začal žít asketickým životem a nakonec po 6 letech studia při meditaci dosáhnul nirvány (neboli probuzení) skrze střední cestu. Poté strávil zbytek svého života šířením učení buddhismu.

Buddhovo učení

Dharma je v buddhismu považována za Buddhovo učení, jehož základní koncepty jsou shrnuty ve Čtyřech vznešených pravdách a Ušlechtilé osmidenní stezce. Buddha učil, že ukončení utrpení a dosáhnutí nirvány se dá uskutečnit následováním Ušlechtilé osmidílné stezky.

Čtyři vznešené pravdy

1.Vše v životě je strast.

2.Utrpení je způsobeno touhou, připoutaností k pomíjivému.

3.Utrpení je možno ukončit, neulpívání spěje k zániku strasti.

4.Existuje cesta, jak ukončit utrpení.

Ušlechtilá osmidílná stezka

1. Pravý názor, poznání

2. Pravé rozhodnutí, záměr

3. Pravá řeč

4. Pravé jednání, činnost

5. Pravé žití

6. Pravé snažení, úsilí

7. Pravá bdělost, rozvažování

8. Pravé soustředění

S tímto souvisí Kolo dharmy, což je symbol pro Buddhovo učení a jeho cestu k nirváně. 8 paprsků kola připomíná ušlechtěnou osmidílnou stezku.

Pět základních etických pravidel pro buddhisty

1. Nezabíjet živé bytosti.

2. Nekrást, nepřivlastňovat si to, co nebylo dáno.

3. Necizoložit.

4. Nelhat a nepomlouvat.

5. Nekonzumovat alkohol a drogy.

Větve a školy buddhismu

Po Buddhově smrti se předávalo učení skrze ústní tradice, poté bylo na koncilech postupně shrnuto do posvátných textů, jenomže už uplynula dlouhá doba od smrti Buddhy, proto měli odlišné názory. Došlo tedy k rozporům o autenticitě textů, výsledkem bylo rozštěpení buddhismu a vytvořily se dva základní velké proudy:

1)Théravádský buddhismus: konzervativní proud, který zachovává tradice, jak byly stanoveny původně. Nirvána je určena pouze pro mnichy a mnišky.

2)Mahájánský buddhismus: liberálnější proud, hlavní je postava bódhisattvy – bytost blížící se k nirváně, ale místo jejího dosažení se snaží o to, aby jí dosáhly všechny bytosti na světě.

Dnes se jako součást hlavních buddhistických proudů bere ještě tantrajána.

3)Tantrický buddhismus: syntéza mahájány a tibetských tradic, je založen na vztahu mezi učitelem a žákem, není možné obsáhnout poslání vysokých tantrických textů bez tohoto vztahu.

Závěr

Tvorba této seminární práce mě obohatila o mnoho nových informací z oblasti religionistiky. Zaměřila jsem se přednostně na nejdůležitější informace týkající se hlavních světových náboženství. Bylo pro mě celkem obtížné rozhodovat, co všechno do práce zahrnout, jelikož jsou informace velmi rozsáhlé. Celkově mě tvorba této práce velmi bavila, napomohla mi k ujasnění některých faktů.

Témata, do kterých materiál patří