Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Právo
Právo - je soubor pravidel, podle kterých se odedávna organizuje a řídí lidské soužití. Jejich dodržování je zajišťováno možností státního donucení.
Používá se ve smyslu a) objektivním
b) subjektivním
Právo objektivní (abstraktní) – se rozumí obecně závazná pravidla lidského chování, určená zákonem, stát se stará o jeho dodržování.( v trestním právu je trest pro všechny stejný, podle přestupku. Občanské právo- smlouva o půjčce – věřitel má na základě objektivního práva subjektivní právo, aby mu dlužník dluh v bodě splatnosti splatil.
Právo subjektivní (konkrétní) – je oprávnění ( nárok ) účastníka takto upraveného právního vztahu. Je podmíněno existencí objektivního práva.
Vlastník domu – má vlastnické právo k domu = objektivní právo
- je odpovědný za jeho údržbu = subjektivní právo
Právo dělí na:
1. Právo - a) veřejné 2. Právo – a) hmotné 3. Právo - a) trestní 4. Právo a)absolutní
b) soukromé b) procesní b) civilní b)relativní
1.
a) Právo veřejné –
obsahuje právní normy, které upravují vztahy mezi státem (jako nositelem státní moci ) a občany, popř. jinými právními subjekty ( právnickými osobami ) Charakterizuje stát jako reprezentanta společných veřejných zájmů vůči občanům. Rozsah a pravomoc státu v demokratické společnosti je přesně vymezen. Úkolem státu je zajišťovat integritu, suverenitu a bezpečnost státu i občanů, ochranu životního prostředí, sociální ochranu občanů, jejich základní práva a svobody.
Do oblasti veřejného práva se řadí zejména.
Ústavní právo
správní právo
finanční právo
trestní právo
procesní právo
pracovní právo je smíšené ( např minimální mzda, délka pracovní doby, dovolaná )
b) Právo soukromé –
Obsahuje právní normy, které upravují právní vztahy mezi právními subjekty (fyz.os, práv.os) Na principu jejich vzájemné rovnosti a nezávislosti. Řada předpisů soukromého práva se uplatňuje až tehdy, nedohodly se strany jinak. Právní normy tedy neukládá povinnost založit určitý právní vztah ( kupní smlouvu ), dojde-li však k dohodě ( uzavření kupní sml. ) obě strany je musí respektovat
Do oblasti soukromého práva se řádí:
občanské právo
obchodní právo
rodinné právo
pracovní právo – smíšené ( pracovní smlouva, práva a povinnosti obou..)
2.
a) Právo hmotné –
Obsahuje vlastní pravidla chování. ( např dlužník je povinen splatit dluh určitým způsobem v určité m čase, určuje, trestný čin – odnětí svobody na 10 let ) ( může být objektivní i subjektivní )
b) Právo procesní –
upravuje způsob ( proces ), kterým je možno si svá práva vynutit. ( nevrátil-li mi dlužník, můžu ho zažalovat, jak a komu stanoví právo procesní.Stanoví postup soudu )
3.
a) Právo trestní –
hmotné – vychází z trestního zákona, který stanoví, co je trestný čin a sankce za jejich spáchání.