Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - Temperament, charakter, motivace, inteligence

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (43.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Současná psychologie používá i jiné označení temperamentu:

  1. a) extrovert- typ otevřený, hovorný, společenský, bystrý, aktivní (sangvinik + cholerik)

    1. introvert- typ uzavřený, málomluvný, samotářský, labilní (melancholik + flegmatik)

CHARAKTER

Je souhrn vlastností a způsobů jednání, které si osobnost za života osvojuje. Není vrozený, teprve se utváří. Je velice proměnný, mění se se zkušenostmi.

  1. amorální (psychopatický)- věk dítěte tak do 2 let. Vyznačuje se egoismem, tj. tendencí uspokojovat vlastní potřeby a zájmy bez ohledu na jiné např. absence soucitu. Psychopati většinou svůj život soustřeďují právě na ukojení vlastních potřeb, jsou-li agresivní a fyzicky zdatní, jsou nesmírně nebezpeční.

  2. iracionálně prospěšný- tento typ si již uvědomuje sebe a své okolí, převládá egoismus, ale je zde tendence k vzájemné prospěšnosti vyhovět, poslechnout, podřídit se autoritě. Nejsou zažity mravní normy. V kritických napjatých situacích převládá egoismus.

  3. konzumní- postupně končí úcta k autoritám a je vystřídána tendencí vyrovnání se ostatním (vrstevníkům), chování je ovlivněno nápodobou. Tito lidé rozumově přijímají mravní hodnoty ve společnosti chápané pozitivně a podřizují se jim. Zmírněno sobectví. Materiální hodnoty.

  4. iracionálně vědomý- dosud ne zcela promyšlené chování. Objevují se nedostatky v zodpovědnosti, nedomýšlení důsledků činů. Převažuje tendence k družnosti a lásce. Můžou se přebrat kvalitní vlastnosti od druhých lidí.

  5. vědomě prospěšný (altruistický)- potlačující ego, zodpovědný, obětavý, snaha rozdávat, žít pro jiné.

Charakter se v průběhu života projevuje nejen ve vztahu k jiným, ale i k sobě

samému. Důležitým znakem je rozumět vlastním snahám, vědět, proč jednám tak, jak jednám a čeho tím chci dosáhnout.

Základem formování charakteru je:

Sebepoznání, sebehodnocení, seberealizace. Abychom v životě čehokoliv dosáhli, musíme si umět reálně stanovit cíl a zvážit, zda jsme schopni toho cíle dosáhnout a co pro to musíme udělat!

Psychohygiena – základem duševního zdraví je porozumění vlastním psychickým projevům, tzv. autoregulace (= schopnost vědět, co zvládnu a co ne).

Nejčastějším typem psychických poruch jsou neurózy (tréma, žaludeční nevolnosti, nespavost,...)

Tréma = je spojená se ztrátou sebejistoty, výpadky v paměti, chybami ve formulování myšlenek + fyzické potíže (červenání, pocení,...)

Psychózy = duševní poruchy vážnějšího typu např. schizofrenie (= jedinec vnímá realitu zkresleně než ve skutečnosti, rozdvojení osobnosti)

Maniodepresivní psychóza = projevuje se střídáním postojů optimistických a pesimistických

Hysterie = střídání nálad a životních postojů, které směřují k určitému výbuchu, většinou hádce, křiku, fyzickému násilí. Hysterie je trvalá a spojená se žárlivostí.

Témata, do kterých materiál patří