Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZSV - 25. Sociální psychologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sklon k útočnému jednání, které se transformuje do různých podob, se nazývá agresivita.

Existuje několik druhů agrese jako například: myšlenková, fyzická, verbální, zaměřená proti lidem nebo věcem, přesunutá atd.

Existují tři teorie vysvětlující původ agrese:

  1. Teorie vrozené agrese:

Psychoanalytik Sigmund Freud rozeznával dva základní zdroje lidské energie – libido (životodárná a o rozkoš usilující energie) a thanatos (destruktivní energie). Základní zdroje energie soupeří mezi sebou, čímž způsobují konflikty a rozpory v lidském chování. Agresivita je podle Freuda způsobena právě pudem thanatos.

Konrad Lorenz tvrdil, že agrese je vrozená. Na základě studií ptáků a ryb se domníval, že agresivní energie se v jedinci hromadí, dokud není uvolněna.

  1. Reaktivní teorie agrese:

Podle této teorie je agrese reakcí na vnitřní nebo vnější podněty.

V roce 1939 navrhl Dollard a jeho spolupracovníci vysvětlení agresivity na základě frustrace. Pokud nemohou lidé dosáhnout nějakého svého vytyčeného cíle či nemohou uspokojit svou potřebu, vyvolává to v nich agresivitu.

Seligman poukazuje, že dlouhodobá frustrace může vést naopak k pasivitě, tzn.orientaci agresivity na jiný objekt – tz. Obětního beránka.

  1. Teorie naučného chování

Bandura předpokládá, že agrese je naučená. Lidé se chovají agresivně, protože během svého života zjistili, že se jim to vyplatí. Bandura empiricky i experimentálně doložil význam tří činitelů při učení se agresivních vzorců chování:

-averzivní zkušenost,předvídané zisky,pozorování jiných agresorů.

Altruismus

je moderní označení pro postoje a jednání, která sledují prospěch druhého člověka.

Pojem altruismus vytvořil francouzský myslitel Auguste Comte ve snaze vyjádřit tuto skutečnost exaktním, vědeckým způsobem.

Herbert Spencer tvrdí, že čistý altruismus je vlastně egoismem, protože úspěch spolupracovníka či spoluhráče je vždy do jisté míry i úspěchem vlastním nebo když někdo za někoho položí život je to ve prospěch státu či národa, usoudil tedy, že altruismus neexistuje.

Partnerské vztahy

Partnerské vztahy vždy byly a stále jsou zdrojem mnoha šťastných chvil ale také mnoha nepříjemných problémů a krizí. Udržovat fungující partnerské vztahy rozhodně není nic jednoduchého a často to dá člověku pořádně zabrat. Aby vztah dobře a dlouho fungoval, je důležité nepolevovat a stále na něm pracovat. Je potřeba najít silné stránky partnerského vztahu a naopak kde jsou slabší články, na kterých je potřeba zapracovat. Všechny partnerské vztahy jsou naprosto unikátní, proto se ke každému z nich přistupuje jinak a řeší se problémy individuálně.

Napři: manželství

Do manželského svazku vstupují dva rozdílní lidé s rozdílnou minulostí, pohlavím, zkušenostmi, sebesdělováním, kulturou apod. Rozdíly mezi mužem a ženou se projevují neustále, oba se celý život dívají na svět a vše kolem z jiného úhlu pohledu. Taktéž očekávání každého se liší a to se projevuje v každodenním životě. V průběhu známosti je třeba zjistit, zda ti dva lidé jsou schopni spolu být, zda se jejich různost dá kombinovat.

Témata, do kterých materiál patří