Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZSV_MO_PSYCHOLOGICKÉ_SMĚRY

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (72.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Gestaltismus přichází se zákony, kterými vysvětluje způsob, jakým lidé vnímají. (např.: zákon blízkosti, zákon podobnosti…

Hlubinná psychologie:

zahrnuje kromě klasické psychoanalýzy Sigmunda Freuda a analytické psych. Carla Gustava Junga také individuální psychologii ALFREDA ADLERA (1870-1937).

Ta vysvětluje lidské prožívání a chování ve vztahu ke konečnému cíli. Stanovované cíle jsou ovlivňovány jednak pocitem sounáležitostí (potřeba cítit, že jedinec někam patří), jednak touhou po moci (snaha o překonání pocitu méněcennosti, který plyne ze snahy o dosažení dokonalosti v určité oblasti; snaha stát se nadřazeným).

Neobehaviorismus:

Zakladatelem EDWARD CHASE TOLMAN (1886-1959).

Tento psychologický směr zachovává myšlenku behaviorismu, ale tvrdí, že na základě analýzy vztahů mezi podněty vnějšího prostředí a chováním organismu lze usoudit i na určité vnitřní pochody organismu, které tyto vztahy zprostředkovávají.

Kognitivní psychologie:

Představitelem je GEORGE ALEXANDER KELLY (1905-1967). Považuje za rozhodující kognitivní (poznávací) procesy, kterými si jedinec vytváří tzv. vnitřní obrazy (modely) vnějšího světa.

Skrze ně je člověk schopen sebereflexe a utváření své hodnotové orientace, rovněž napomáhají člověku v orientaci ve světě.

Humanistická psychologie:

mezi zakladatele patří ABRAHAM HAROLD MASLOW (1908-1970) a CARL RANSOM ROGERS (1902-1987).

V opozici k behaviorismu zdůrazňuje tvořivost osobnosti.

Proti psychoanalytickému nevědomí pak vědomí a sebeuvědomování. Zabývá se sebevyjádřením člověka, jeho pravou identitou (to, kým ve skutečnosti je) a seberealizací.

Transpersonální psychologie:

Představitelem je americký psycholog STANISLAV GROF (*1931). Zabývá se mimořádnými změněnými stavy vědomí, jež jsou navozovány mystickými praktikami, meditací, drogami ad.

Témata, do kterých materiál patří