Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Teorie alternativních nákladů (Haberler) – cena statku je dána alternativními náklady. Zavedl grafické vyjádření pomocí křivek hranice produkčních možností (PPF). Alternativní náklady statku X představují to množství statku Y, kterého se musí země A vzdát, aby získala dodatečné množství statku X.
Přínosem zahraničního obchodu je zvýšení spotřebních možností dané ekonomiky, získání nových trhů,
rozšíření produkce, zvýšení životní úrovně a produktivity práce ekonomik vstupujících do mezinárodního obchodu, rostoucí úspory z rozsahu a větší tržní síla výrobců.
Teorie vybavenosti výrobními faktory (Heckscher, Ohlin) – nutné předpoklady:
platí stejné předpoklady jako u klasické ekonomiky, týkající se dokonalé konkurence, volného obchodu, neexistence transakčních nákladů, neexistence mobility VF mezi ekonomikami a stejných preferencí spotřebitelů
existují 2 ekonomiky se 2 statky, kde se používají 2 faktory - práce a kapitál
ekonomiky mají odlišnou vybavenost výrobními faktory, tzn. ekonomika A má více kapitálu, ekonomika B více pracovní síly
výrobky jsou rozdílně náročné na vybavenost a použití VF. Zboží X je náročnější na kapitál, zboží Y na práci
obě ekonomiky používají stejné výrobní technologie
existují klesající výnosy z rozsahu
Podstata Heckesher-Ohlinova teorému - země se bude specializovat na výrobu a vývoz toho statku, který je relativně náročný na ten výrobní faktor, jimiž je daná ekonomika relativně lépe vybavena a dovoz bude zaměřen na ty statky, jehož výroba je náročná na nedostatkový faktor. Obě ekonomiky profitují z mez. obchodu tím, že spotřebovávají na úrovni vyšší indiferenční křivky.
světová cena
Stolper-Samuelsonův teorém - pokud se ekonomiky zapojí do mezinárodního obchodu, má to za následek změnu ceny VF i ceny statku - zvyšování světové ceny statku vede ke zvýšení ceny toho VF, na který je tato výroba relativně náročnější a snižuje cenu toho faktoru, na který je výroba méně náročná.
Závěry jsou:
né všechny ekonomické subjekty mají ze zapojení do mezinárodního obchodu prospěch – subjekty, které vlastní kapitál budou profitovat, vlastníci pracovní síly budou na tom hůře. Vstup ekonomiky do mezinárodního obchodu znamená změnu struktury rozdělení domácího důchodu
po otevření ekonomiky se cena a výkonnost výroby statku s komparativní výhodou (s výrobou náročnou na dodatečná, levný VF) zvyšuje a cena statku náročného na nedostatkový, vzácný zdroj se snižuje. Tím dochází ke zmenšování rozdílů v cenách faktorů mezi zeměmi s rozdílnou vybaveností VF.
Standardní teorie mezinárodního obchodu (Krugman) analyzuje křivky nabídky a poptávky.Vychází z předpokladů
existence vzájemné souvislosti mezi PPF a křivkou relativní nabídky (RS)
existence vzájemné souvislosti mezi relativní cenou a relativní poptávkou (RD)
světová rovnováha se stanoví prostřednictvím RS a RD
existence vlivu směnných relací TT (poměr cen vyvážených statků k ceně statků dovážených)