Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Interakční funkce - zabývá se závislosti mezi růstem důchodu, vývojem dovozu a vývozu na základě makroekonomického modelu rovnováhy v otevřené ekonomice. Z toho plyne, že aktivní běžný účet platební bilance zvyšuje důchod a naopak. Další interakce se týká důchodu a dovozu, kdy dovoz je rostoucí funkcí důchodu, což vyplývá z toho, že s růstem důchodu roste spotřeba a výdaje na spotřebu obsahují i výdaje na zboží z dovozu.
Teorie mezinárodního obchodu
Zabývá se ekonomickými problémy:
příčiny obchodu a problémy stanovení cen v zahraničním obchodu
efektivní alokace výrobních zdrojů mezi zeměmi svět. ekonomiky
redistribuce důchodů s bohatství mezi zeměmi svět. ekonomiky
růst domácí ekonomiky vlivem zahraničního obchodu
mechanismus fungování světového trhu
institucionální uspořádání ekonomik vlivem zapojení do svět. ekonomiky
V 17. a 18. stol se jako první problematikou zahraničního obchodu zabývali merkantilisté - bohatství země vyjadřovali v množství zlata a stříbra. Zvyšování bohatství probíhalo těžbou drahých kovů nebo aktivní obchodní bilancí (větší vývoz než dovoz). Ranný merkantilismus prosazoval úplný zákaz vývozu drahých kovů a aktivní obchodní bilanci s každou zemí zvlášť.
David Hume - pomocí kvantitativní teorie peněz se podařilo vyvrátit mylné tvrzení merkantilistů o aktivní obchodní bilanci. Země, která se brání zahraničnímu obchodu, poškozuje hlavně sama sebe.
Klasická teorie mezinárodního obchodu
Zabývá se komparativními výhodami v nákladech.
Teorie absolutních výhod (A.Smithe) - země by měla vyrábět tu komoditu, kterou je schopna vyrábět s menšími náklady.V tomto modelu pouze pracovní síla určuje náklady - pracovní teorie hodnoty, která říká, že hodnota zboží je dána množství práce vynaložené na její výrobu. Závěr: zahraniční obchod umožňuje efektivnější využití VF ve světovém měřítku
Teorie komparativních výhod (David Ricardo) - nejen země s absolutní výhodou mohou vstoupit do mezinárodního obchodu. Výrobce nezajímá, kde se vyrobí druhá komodita levněji, ale kde při směně těchto dvou statků dostanou nejvíce zaplaceno.Vyvodil závěr, že bude-li se vyspělejší země, mající komparativní výhodu u určitého zboží na toto zboží specializovat a druhé zboží přenechá méně vyspělému obchodnímu partnerovi, lze dosáhnout větší svět. produkce u druhé komodity, i když se jeho výroba přesunula do méně výhodných podmínek. Z dlouhodobého hlediska je nevýhodná pro rozvojové ekonomiky, může přinést krátkodobý efekt - specializace na výrobu a vývoz komoditně výhodných statků neumožňuje rozvíjet průmyslová odvětví důležitá pro ekonomiku.
Neoklasická teorie mezinárodního obchodu
Zabývá se komparativními výhodami ve vybavenosti VF. Nejzásadnějším argumentem je, že zboží se vyrábí pomocí jak pomocí práce, tak kapitálu.