Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Evropský měnový systém EMS
Zahrnoval tehdejší členské státy ES. Jeho zřízením byly položeny základy nové etapy měnové spolupráce v ES. Hlavní motivy zřízení:
dosáhnout cenové (vnitřní) a kurzové (vnější) stability za pomoci fixních kurzů.
snaha zabránit negativnímu působení nestabilního dolaru na členské země
vytvořit spolehlivý měnový mechanismus měn, tím podpořit vzájemný obchod a prohloubit integrační proces
Institucionální opatření EMS obsahovala 3 složky:
Evropská měnová jednotka ECU
mechanismus devizových kurzů ERM
mechanismus úvěrový
Evropská měnová jednotka ECU byla vytvořena jako rezervní zúčtovací jednotka, představovala koš 12 měn. Plnila tyto funkce:
byla základem a osou EMS a společným jmenovatelem pro stanovení centrálních sazeb členských zemí Evropskou komisí
byla používaná na pomoc při zmírňování či financování deficitů platební bilance v rámci úvěrového mechanismu
byla základem pro vytvoření ukazatele divergence (prahové odchylky) – signalizace nezbytnosti devizových intervencí
byla měnovou jednotkou používanou při platebních transakcích mezi CB členských zemí EMS při platbách plynoucích z devizových intervencí
Základem EMS byl mechanismus devizových kurzů ERM - cílem bylo dosáhnout stability v kurzových relacích mezi zeměmi EMS devizovými intervencemi. Ke stabilitě měnových kurzů byla používána úvěrová a fiskální politika. Základem tohoto systému byly centrální kurzy ECU, které byly stanoveny pro měny členských zemí EMS. Na jejich základě se vypočítaly bilaterální centrální kurzy měn zemí EMS – od nich se reální tržní kurzy měn nesměly vychýlit mimo vymezené fluktuační pásmo.
Mechanismus devizových kurzů ERM bylo možno zachovat i po vzniku Evropské hospodářské a měnové unie, i když s určitým omezením. Jednou z podmínek účasti v měnové unii je dvouletá účast v ERM. Vnitřní změnou v novém ERM 2 je nahrazení košové měny ECU jednotnou měnou euro v poměru 1:1, která bude hrát kotvu tohoto systému, ale značně pohyblivou.
Úvěrový mechanismus EMS představovat možnost využít k devizovým intervencím vypůjčených prostředků v rámci EMS. Úvěrové služby poskytoval Evropský měnový institut EMI. Členové mohli využívat tyto úvěrové služby:
velmi krátkodobé úvěry – poskytovány na devizové operace členským zemím, kterým nedostačovaly jejich devizové rezervy, poskytovány na dobu 45 dní (možnost prodloužení na 3 měsíce) na základě tržních úrokových sazeb
krátkodobé úvěry – na 3 měsíce (možnost prodloužit o 3 měsíce – dvakrát), existovaly před vznikem EMS na bázi dohody mezi centrálními bankami zemí ES. Je určen ke krytí nepředvídatelných a náhodných deficitů platebních bilancí. Jejich použití bylo omezeno kvótami dlužnickými a věřitelskými (věřitelská kvóta 2 x větší než kvóta dlužnická), poskytován na základě tržních úrokových sazeb.
střednědobé úvěry – vychází ze smlouvy o založení EHS, která zahrnovala princip vzájemné pomoci v případech, pokud by vývoj platební bilance mohl ohrozit fungování Společenství. Nejde o dohodu mezi CB, ale mezi jednotlivými státy. Poskytovány na 5 let.