Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
1.1.1999 – 31.12.2001 - neodvolatelně zafixovány přepočítávací koeficienty mezi eurem a 11 národními měnami zemí EMU, provedena konverze ECU k euru 1:1. Národní měny obíhaly společně s eurem, euro pouze u bezhotovostního styku.
1.1.2002 – euro se začalo používat v hotovostním styku
1.7.2002 - měla začít existovat skutečná měnová unie s jednotnou měnou euro, kterou řídí ECB (bez národních měn). Dle Evropské rady nesplňovala většina zemí kritéria pro započetí 3. etapy. K vytvoření EMU dochází až k 1.1.1999, což bylo v souladu s termínem stanoveným Maastrichtskou smlouvou. Členy EMU se k tomuto datu stalo 11 zemí EU, k 1.1.2001 se připojuje Řecko (původně nesplňovalo konvergenční kritéria) → 12 zemí. Členy Evropské měnové unie jsou všechny členské státy EU - 27 rovnoprávných členských států. Z těchto 27 států jich 16 používá euro a tvoří eurozónu: Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. 11 zbývajících členských států EU nezavedlo euro jako svou měnu: Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Švédsko a Spojené království. Dánsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko jsou zároveň členy ERM II (jednou z podmínek přijetí eura je dvouleté setrvání v ERM II). Měnové kurzy v ERM II se smí pohybovat +/- 15 % od kurzu eura, Dánsko se dobrovolně zavázalo, že bude dodržovat fluktuační pásmo +/- 2,25 %.
Evropská hospodářská a měnová unie je forma nadstátní integrace. Mezi instituce zásadního významu pro vznik a fungování EMU patří Evropský měnový institut EMI, Evropský systém centrálních bank ESCB a Evropská centrální banka ECB
Evropský měnový institut EMI - přechodná instituce, která zanikla dnem vzniku ECB. Jeho členy byly CB členských zemí. Měl pouze poradní funkci.
Evropský systém centrálních bank ESCB - složen z ECB a jednotlivých národních ústředních bank států EU. Hlavním cílem je provádět politiku, která by vedla k zajištění co největší cenové stability a v rámci tohoto cíle podporovat celkovou hospodářskou politiku EU.
Evropská centrální banka ECB - právní nástupce EMI se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. Nezávislý právní subjekt, který zajišťuje plnění úkolů ESCB, a to vlastní činností nebo prostřednictvím národních CB.
Charakteristika EU a její postavení ve světové ekonomice
Území států EU představuje 4,2 miliónů km2. Počet obyvatel je 495 miliónů osob. Členské státy EU představují co do velikosti a výkonnosti své ekonomiky značně heterogenní skupinu. HDP činní 22.400 eur
Velké ekonomiky
Dělení z hlediska počtu obyvatel a velikosti - Francie, Itálie, SNR, Velká Británie, Španělsko a Polsko
Z hlediska realizovaného objemu HDP je největší ekonomikou SRN, dále velká Británie, Francie, Španělsko