Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Industrializace:
lepší než orientace na produkci primárních komodit (export potravin a surovin) je rozvoj formou industrializace. Jde o proces, ve kterém dochází k rychlejšímu technologickému pokroku a růstu průmyslu (zejména zpracovatelského). Podporuje vytváření dobře placených pracovních míst, stabilizaci výrobních procesů, dochází k rostoucím hodnotám směnných relací.
Dvě formy industrializace:
dovozní substituce – znamená, že dříve dovážené průmyslové výrobky jsou nahrazovány domácí produkcí, a to hlavně díky zavádění protekcionistických opatření.
Výhody:
existence trhu pro průmyslové výrobky (rizika „nové“ výroby jsou minimální)
je jednodušší chránit svůj trh, než donutit HVZ k odstranění dovozních bariér na jejich export
Nevýhody:
riziko neefektivity
minimalizace úspor z rozsahu
dochází k ní v případě méně náročného zpracovatelského průmyslu, žádoucí by byla substituce kapitálově intenzivních výrob
Má spíše negativní dopady, ve většině zemí znamenala tato strategie vzestup zadlužení vůči zahraničí
exportně orientovaná industrializace - dochází k orientaci na zahraniční trhy pomocí produkce, ve které má ekonomika komparativní výhody.
Výhody:
překonání malého rozsahu domácího trhu a možnost dosažení úspor z rozsahu
výroba zpracovatelského zboží pro export je stimulem dosažení efektivity, protože výstup domácího průmyslu je vstupem pro zahraniční průmysl
expanze exportu není podmíněna potenciálem domácí ekonomiky, jak je to u substituce dovozu
Nevýhody:
je pro RZ těžké rozvinout proexportní průmysl z důvodu velké konkurence na trhu HVZ a ochranářských opatřeních
Politika exportní orientace je typická pro rozvoj asijských nově industrializovaných zemí, zvláště Čínu
Problematika duální ekonomiky
Ekonomický dualismus - v jedné ekonomice existují ve dvou sektorech dvě různé úrovně rozvoje. Ekonomika, ve které k ní dochází, se nazývá duální ekonomika.
V ekonomickém dualismu vykazuje ekonomika tyto charakteristiky:
Úroveň výstupu na 1 pracovníka v moderním sektoru je vyšší než ve zbytku ekonomiky
Vysokou úroveň výstupu doprovází vysoké mzdové sazby
I když jsou mzdy v průmyslovém sektoru vysoké, kapitálové výnosy jsou nízké
Moderní průmyslový sektor je více kapitálově náročný než sektor zemědělský (úroveň průmyslu je srovnatelná s HVZ, ale v zemědělství se „ kope motykou“). Je znakem ekonomické neefektivity, neboť v efektivní ekonomice nedostává pracovní síla velmi rozdílné mzdy v různých sektorech a je také příčinou protekcionistických opatření. K jeho tvorbě napomáhá substituce importu.
Role zahraničního kapitálu a úloha technologií
Důležitou roli v rozvojovém světě hraje zahraniční kapitál, ať již v podobě soukromých nebo oficiálních kapitálových, technologických či finančních toků. V době kolonialismu se jednalo o vztah podřízenosti vůči kolonizátorským zemím – příliv kapitálu vedl k obohacování mocností. V období vzniku samostatných států byly toky zahraničního kapitálu oslabeny, nejvíce proudili do zemí Latinské Ameriky, nejméně do RZ Afriky. V posledním desetiletí dochází k toku kapitálu z RZ – zápůjční kapitál ze zemí OPEC a produktivní kapitál z ANIZ. V 50. a 60. letech převládaly investice do těžkého průmyslu – ropný průmysl, v 60. a 70. letech pak investice do zpracovatelského průmyslu, poté začínají proudit do služeb.