Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
po zavedení reforem
rozsáhlá privatizace
restriktivní monetární a fiskální politika
liberalizace obchodu se zaměřením na export
restrukturalizace průmyslu
Argentinská cena za rozvoj - před započetím reforem byl pro země LANIZ charakteristický ekonomický růst, ale za cenu vysoké míry inflace, zadluženosti země a politické nestability.
Centrálně plánované ekonomiky
Charakteristika CPE
Centrálně plánovaná ekonomika = tržní ekonomika svého druhu, ale působení trhu je omezeno do té míry, že neplní svou alokační roli, nerozhoduje o tom kolik, čeho a zač vyrobit, o tom rozhoduje stát.
Trh CPE nebyl zcela potlačen, domácnosti realizovaly své důchody na trhu statků a výrobci na něm realizovali svou produkci. Avšak tento trh byl deformován, protože ceny nebyly stanoveny trhem, ale státním orgánem - cenovým úřadem, který ale nemohl mít potřebné informace ke správnému rozhodování. Trh neposkytoval správné informace. Politickým zájmem byla snaha zachovat stálé ceny, což v důsledku minimální inovace, vědeckotechnického pokroku a v důsledku růstu transakčních nákladů vedlo k tomu, že se ceny odtrhávaly od nákladů.
V zájmu zachování stabilní hladiny rostla dotace k cenám výrobců na jedné straně a neuspokojená poptávka na stravě druhé. Součastně vznikl rozsáhlý sektor šedé ekonomiky. Tím, jak ceny nemohly reagovat na výrobu, byly současně omezeny zjevné inflační jevy, ale inflace nebyla likvidována, pouze se projevovala jako potlačovaná inflace, tzn., že klesala užitnost výrobků, vznikaly nákupní fronty, docházelo k přeplácení zboží (pod rukou). Občas dosahovaly inflační tlaky velké síly a bylo třeba uvést náklady a ceny do souladu, aby se omezily dotace ze státního rozpočtu – byly prováděny cenové přestavby, spojené se skokovým růstem cen a s negativními dopady na spotřebitele. Podniky nebyly zainteresovány na poklesu nákladů - inflační tlaky a cenové přestavby se opakovaly.
Trh práce a trh kapitálu neexistoval, zdroje byly podnikům rozdělovány centrálně.
Bankovní sektor byl redukován na monobanku, která automaticky úvěrovala úkoly podniků dané státem, a úrok nehrál pro ně žádnou roli. Podniky mohly získat zdroje bez ohledu na výsledky hospodaření, měly tzv. měkké rozpočtové omezení - peníze měly v ekonomice pouze evidenční roli a pouze pro domácnosti představovaly aktivum.
Zahraniční obchod - monopol zahraničního obchodu státu, oddělil podniky od světové konkurence. Podniky prodávaly výrobky přes určené prodejce a tím ztratily kontakt s rozvojem techniky a technologie ve světě. V ekonomice se prosadila autarkní tendence – byly budovány podniky, jejichž produkce měla snížit závislost na dovozech.
Hlavními atributy CPE bylo státní vlastnictví průmyslu, stavebnictví, dopravy, peněžnictví, kolektivizace zemědělství, administrativní řízení opírající se i direktivní plán. Centrálně plánované řízení vycházelo ze zadávání úkolů centrálního plánu nižším stupňům řízení. Od podniků šly požadavky na zdroje a subdodávky od dodavatelů, centrum se mělo starat, aby byly úkoly splněny – to se ale nikdy nemohlo podařit, vedlo to k prodlužování výrobních cyklů, které se staly chronickým jevem CPE.