Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Tyto transformace probíhají živelně. Rozpad centrálního řízení (nebylo ničím nahrazeno) vede k chaosu ve výrobě, lidé zvyklí na příkazy neví co mají dělat a neumí se sami o sebe postarat. Nekoordinovaná transformace ekonomiky vedla k obrovskému poklesu produkce, k inflaci, zadlužení státu, důsledkem je bída a nespokojenost obyvatelstva. Proběhla privatizace, vznikla podnikatelská vrstva (divokých mravů) a rozvíjel se bankovní sektor.
Černomyrdin se snažil o stabilizaci ekonomiky, což se podařilo až
Putinovi (autoritativní vláda)- ten stabilizovat ekonomiku, zabezpečil fungování státu výběrem daní a výplaty státním zaměstnancům.
Rusko tak ukončilo transformační recesi a zahájilo ekonomický vzestup. Ruský management není ochoten připustit chybu a má nízkou schopnost týmové práce.
Rusko půjde jinými cestami než ostatní země CPE Evropy. Obnovilo své mocenské ambice a vytvořilo Společnost nezávislých států SNS (Ukrajina, Bělorusko, Moldávie, Kazachstán), které má mít charakter regionální ekonomické integrace.
Transformace v Číně - gradualistická cesta
Nejlidnatější země světa, dle velikosti HDP je 4 největší ekonomika, ale podle HDP/obyvatele (6.292 USD v roce 2005) se řadí mezi rozvojové země. Je nejvýznamnějším světovým exportérem.
Čína v 50. letech sledovala koncepci SSSR, ale po roztržce s ní, kdy SSSR stáhla své odborníky z průmyslu i armády a zastavila technickou pomoc, nastoupila Čína politiku velkého skoku. Nahradila družstva centralizovanými a soběstačnými komunami a to v zemědělství a průmyslu - katastofální důsledky - dezorganizace čínského hospodářství a pokles růstu.
Po smrti Mao Ce-tunga (1976) byla vyhlášená reforma hospodářství v podobě
programu modernizací, která nastartovala ekonomický růst a otevřela ekonomiku.
Reformy byly zahájeny v zemědělství - zrušení komun, podpora soukromého zemědělství. Rolníkům byl dán prostor pro samostatnou činnost a právo na větší příjmy z hospodaření. Tím došlo:
zemědělská produkce rostla bez kapitálové pomoci zvenčí
vytvořily se podmínky pro akumulaci, která umožnila financování navazujících průmyslových aktivit na venkově, což zabrzdilo migraci obyvatel do měst
městské obyvatelstvo získalo dostatek potravin, což bylo také ovlivněno zavedením regulace a kontroly porodů
Reformy v průmyslu - možnost využívání nadbytečných kapacit státních podniků pro tržní produkci, vytváření podniků se zahraniční účastí, vytváření komunálních podniků ve vlastnictví měst a obcí, privatizace státních podniků, v řadě odvětví byl povolen vznik soukromých podniků - od 2004 byla ústavně zakotvena ochrana soukromého vlastnictví, zavedení dvojí ceny → regulované ceny pro produkci státu, vytváření zvláštních ekonomických zón – příliv FDI
Modernizace vědy a techniky – umožnila příliv zahraničních technologií a know-how