Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ekonomický potenciál – výše HND v létech 1925-1934 – 5. místo v Evropě. Ekonomická úroveň ČSR se pohybovala do roku 1929 zhruba na třech čtvrtinách celoevropské úrovně. Dle HND/obyvatele zaujímá ČSR 14. místo v Evropě a 18. místo ve světě (ve srovnání s Evropou není ČSR vyspělá).

Československo bylo pro svoji průmyslovou strukturu závislé na dovozu surovin (textilní průmysl, hutnický a chemický průmysl), zemědělských výrobků, strojů a zařízení a na druhé straně řada průmyslových a zemědělských oborů vytvářela vývozní přebytky (exportuje lehký průmysl, výroba zemědělských strojů a chemický průmysl). Řadilo se mezi 7 evropských zemí, které se nejvíc podílely na světovém obchodu. Ekonomika citlivě reagovala výkyvy konjunktury na světovém trhu.

Dalším ukazatelem zapojení do mezinárodní dělby práce je míra zapojení do mezinárodní dělby práce. Ta se měří jako podíl vývozu a dovozu na HDP. ČSR vykazovala před světovou hospodářskou krizí vysokou míru zapojení do mezinárodní dělby práce, což z ní činilo ekonomiku velmi citlivou na vývoj vnějšího ekonomického prostředí.

Z hlediska teritoriální struktury zahraničního obchodu byly pro meziválečnou československou ekonomiku nejdůležitější evropské trhy. Obchodovala také se severní a jižní Amerikou, pak s Asií.

Největší investiční expanze proběhla v prvních poválečných letech. Postupně byla vystřídána obdobím nedostatku volného kapitálu. Po válce se jednalo o investice obnovovací, v druhé fázi šlo o investice do modernizace výrobních prostředků. V investicích ČSR zaostávalo za vyspělými zeměmi Evropy.

  • Pozice ČSSR ve světové ekonomice v létech 1948-1990 jako CPE

Zásadní zlom byla 2. světová válka spojená s okupací fašistickým Německem. Konec války znamenal konec fašismu, nové uspořádání Evropy a celého světa. Předpokládalo se, že se ČSR zapojí do obchodu jak se západem, tak s východem, což se nepotvrdilo, jejich vztahy se zhoršovaly a v 1946 dochází k vyhlášení studené války.

Dohodami o poválečném uspořádání světa přichází o část území – Podkarpatskou Rus, bylo odsunuto německé obyvatelstvo, což poznamenalo ekonomický rozvoj pohraničí na dlouhou dobu. To vše vedlo ke zmenšení ekonomiky ČSR.

1945 – 1948 se Československo snaží najít vlastní cestu zapojení své ekonomiky do ekonomiky světové. Aktivně se zapojila do všech důležitých světových organizací včetně MMF a IBRD. Tvůrci hospodářské politiky si uvědomovali potřebu modernizovat strukturu československé ekonomiky a přeorientovat ji na nová moderní průmyslová odvětví (např. elektrotechnický průmysl). ČSR chtěla využít finanční pomoci na poválečnou obnovu – Marshalova plánu, ale vše ztroskotalo převratem v únoru 1948.

1949 se ČSR stává členem RVHP a očekávalo se, že jako průmyslová země pomůže při industrializaci ostatních států. 1951 definitivně převzalo sovětský model řízení ekonomiky.

Témata, do kterých materiál patří