Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mezinárodní komparace hrají důležitou úlohu v rámci makroekonomických analýz mezinárodních organizací a jednotlivých zemí. Vypovídají o pozici a roli, kterou země zaujímá či hraje v rámci světové ekonomiky. Komparativní ekonomii lze považovat za samostatnou vědní disciplínu, jejímž objektem zkoumání jsou ekonomické systémy a procesy probíhající uvnitř těchto systémů. Výzkum spojený s komparací ekonomických systémů se soustředí na analýzu a porovnávání struktury ekonomického systému, chování ekonomického systému a výsledků, kterých bylo daným ekonomickým systémem dosaženo.

U komparací se rozlišuje:

  • Rozsah - je vymezen počtem zemí, které jsou do srovnávání zahrnuty.

  • Detailnost - je dána rozsahem srovnávaných ukazatelů a údajů, které v rámci komparativní analýzy využíváme.

  • Mezinárodní srovnávací projekty, metody a význam

Významné komparativně analytické práce mezinárodního charakteru:

  • Mezinárodní srovnávací projekt ICP – v 5letých intervalech publikuje OSN

  • Evropský srovnávací program ECP - v 3letých periodách od r. 1990 publikuje EUROSTAT s OECD.

V rámci těchto projektů se zúčastněné země srovnávají na základě ukazatele HDP/obyvatele (včetně ČR)

Mezinárodní komparace zpracovávají všechny mezinárodní organizace ( OSN, Mezinárodní organizace práce, OECD, Mezinárodní měnový fond) , řada integračních seskupení ( EU, NAFTA) a ekonomické, statistické a finanční instituce jednotlivých zemí, představují externí pohled na úroveň a fungování národní ekonomiky.

Charakteristika změn postavení ekonomiky na příkladu ČSR, ČSSR a ČR

  • postavení ekonomiky v etapách:

    • ČSR 1918-1937

    • ČSSR 1948-1990

    • ČR 1990-2004

    • Pozice ČSR ve světové ekonomice 1918-1937

ČSR vznikla 28. října 1918 - tvořily ji Čechy, Morava, Slovensko a Podkarpatská Rus. Měla 13,6 mil. obyvatel, rozloha 140 tis. km2, řadila se k malým zemím evropského kontinentu s vysokým stupněm ekonomického rozvoje, jenž se vyznačoval průmyslově agrární strukturou hospodářství.

O charakteru ekonomiky vypovídá její struktura - tu lze vyjádřit za pomoci podílu počtu lidí zaměstnaných v hlavních odvětvích a využití podílu vyrobeného produktu v jednotlivých odvětvích. Největší počet práceschopných byl zaměstnán v průmyslu, pak v zemědělství, dále v kategorii ostatní, nejméně v terciární sféře (služby). V případě zemědělství bylo ČSR srovnatelné s vyspělými evropskými státy. Podíl průmyslu na celkové zaměstnanosti je nadprůměrně vysoký (4. místo v Evropě), vysoká zaměstnanost byla ve skupině ostatní – byla velkou zátěží pro tuto ekonomiku. Nejméně zastoupeným sektorem byla terciární sféra - opožďování strukturálních změn v československé ekonomice.

Dalším ukazatelem, jak lze hodnotit strukturu ekonomiku, je podíl jednotlivých odvětví na tvorbě národního důchodu. Podíl průmyslu a zemědělství na tvorbě HND byl poměrně vysoký, podíl terciárního sektoru pak nízký.

Témata, do kterých materiál patří