Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
existence tržní struktury, dobrá legislativa, fungující instituce
stabilní domácí politika, která zajišťuje politickou stabilitu, vytvářet nová pracovní místa, vhodnou odvětvovou strukturu ekonomiky a podmínky pro příliv zahraničního kapitálu
příliv zahraničních investic – přináší pracovní příležitosti, moderní technologie, know-how
liberalizace mezinárodního obchodu odbouráváním protekcionistických bariér ze strany rozvinutých ekonomik a rozvojových zemí navzájem, přístup rozvojových zemí na tyto trhy
zvyšování rozvojové pomoci a odpouštění dluhů pro získání dostatečných finančních prostředků
zdravotní oblast
podmínka rozvoje, je součástí indexu lidského rozvoje. Jde o celkový fyzický, duševní a sociální blahobyt. Lidé v rozvojových zemích se dožívají nižšího věku, umírají na infekční choroby, kterým se dá předcházet. Největší problémy jsou podvýživa (dětská a mateřská úmrtnost, chudoba, problémy se získáním pitné vody, neexistence vzdělání žen), infekční onemocnění – AIDS, malárie, tuberkulóza. Nejhorší situace je v subsaharské Africe.
problémy se životním prostředím
Změny klimatu, rozšiřování pouští, znečišťování vodních toků a moří, kácení deštných pralesů narušují ekonomiky rozvojových zemí, které jsou až z 90 % závislé na zemědělství a rybolovu.
problémy s bezpečností
bezpečnostní otázka je spojená s válečnými konflikty, obchodem se zbraněmi, s mezinárodním terorismem, organizovaným zločinem, šířením chorob, s přírodními katastrofami.
Světový obchod a rozvojové země
Význam světového obchodu na rozvoj ekonomik
Pro ekonomický růst RZ je velmi důležitý světový obchod. Prvořadé je urychlení tempa ekonomického růstu, provedení strukturálních změn. I když se zvyšuje podíl úspor, neznamená to růst investic z důvodu, že počáteční fáze industrializace je náročná na kapitál, dovoz strojů a jejich zavedení výroby je spojeno s dovozem surovin a matriálů a rozvojové země jsou sice producenty surovin, ale velmi specializovanými, kdežto domácí spotřeba surovin je značně diverzifikovaná.
Jejich mezinárodní obchod je spojen s mnoha problémy, mezi které patří z hlediska importu závislost na dovozu primárních energií (hl. ropy, nemají možnost alternativního využití energie jako rozvinuté země z důvodu kapitálové náročnosti, jejich spotřeba roste z důvodu větší energetické spotřeby venkovského obyvatelstva), potravin (nezměněný podíl světové produkce nekoresponduje s růstem počtu obyvatel) a investičních celků.
Z hlediska exportu je problematické jejich zaměření na surovinový export (ten je koncentrován na ropu, měď, železnou rudu, kávu, kakaové boby a cukr – značně cenově nestabilní, rozvoj surovinové produkce je navíc závislý na dostatku kapitálu, kvalifikované pracovní síle a technologii) a export pracovně náročných zpracovatelských výrobků (dynamika zpracovatelského exportu by byla větší nebýt protekcionistických opatření vyspělých ekonomik) – to neodpovídá současnému trendu světového obchodu, kdy těžištěm jsou průmyslové výrobky.