Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Finanční pozice ČR vůči EU

  • Některým novým členským zemím hrozilo, že by byli po vstupu do EU i přes svou nižší ekonomickou vyspělost čistými plátci do unijního rozpočtu, to se týkalo především Slovinska a ČR. Tento problém byl řešen dočasnými, tzv. kompenzačními platbami, které by měly vyrovnat rozdíl mezi příspěvky kandidátských zemí do rozpočtu Unie a finančními transfery z rozpočtu do těchto států prostřednictvím aktivit doznívající předvstupní pomoci, strukturální a zemědělské pomoci.

Přechod Evropské unie k měnové integraci

Měnová spolupráce v západní Evropě začala v 1950 vytvořením Evropské platební unie. Ta byla projektována pro mnohostranné platby na principu mnohostranného clearingu prostřednictvím Banky pro mezinárodní platby se sídlem v Basileji a obchod v rámci západní Evropy. Jejími členy byly členské státy Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci OEEC, většina zemí librové oblasti a země, které se zúčastnili tzn. Evropského programu obnovy, který vznikl na základě Marshallova plánu.

  • S vybudováním jednotného vnitřního trhu se zintenzivnila vzájemná závislost členských států, což si vyžádalo i měnovou spolupráci. Prvním pokusem zformulovat evropskou strukturu měnového systému byl Barrův plán (1969), ve kterém byl formulován požadavek směřovat vývoj v EHS k měnové unii.

  • Tento plán nevedl k vytvoření měnové unie, stal se ale významným východiskem pro Wernerovou zprávu o „Vytváření stádií hospodářské a měnové unie“ – popisuje cestu k měnové unii ve 3 etapách do roku 1980. Jeho návrh Rada schválila 1971 a začala se zaváděním některých opatření. V 1973 vytvořila Evropský fond měnové spolupráce EMCF. EMCF dohlížel na evropskou měnovou spolupráci, na evropskou měnovou jednotku ECU a na postup směrem k měnové unii. Hlavními úkoly EMCF jsou:

    • uskutečňovat společnou měnovou politiku v oblasti měnových rezerv v CB států ES

    • snižovat odchylky devizových kurzů měn členských států zvyšováním počtu intervencí CB do měn jednotlivých členských států

  • Pro operace EMCF byla v roce 1973 vytvořena společná měnová a zúčtovací jednotka - Evropská zúčtovací jednotka EUA – umělá základna, která umožňovala přímou směnu a srovnání mezi jednotlivými měnami.

  • Wernerův plán se nepodařilo uskutečnit z vnitřních (koncepčních) i vnějších (souvisejících se situací ve světovém hospodářství) důvodů.

    • Významným vnějším faktorem byl rozpad Bretonwoodského měnového systému 1971-1973 a návrat k plovoucím kurzům, nerovnoměrnost dopadu prvního ropného šoku na jednotlivé země (různá míra inflace).

    • Zásadním vnitřním důvodem byl rozpor v přístupu k měnové strategii u SRN (orientovat hospodářskou politiku dle obdobných priorit a tím odstranit příčiny kolísání směnných kurzů) a Francie (monetaristický přístup – zafixování měnových kurzů).

Témata, do kterých materiál patří