Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18A - Evropa v letech 1871-1914. Formování mocenských aliancí. Příčiny vzniku světové války.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.9 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zajišťovací smlouva byla uzavřena mezi Německem a Ruskem ve dne 18.6.1887 v Berlíně s platností na 3 roky. Smlouva, v souladu s Bismarckovou politikou, měla izolovat Francii a udržet dobré vztahy s Ruskem v době po rozpadu Spolku tří císařů. Signatáři se zavazovali k neutralitě. Smlouvu Německo odmítlo prodloužit po odchodu Bismarcka, což vedlo ke vzniku rusko-francouzské smlouvy.

Smlouva říká, že kdyby Německo nebo Itálie s podporou Německa napadly Francii, Rusko jí má pomoci. Kdyby Německo nebo Rakousko-Uhersko s podporou Německa napadly Rusko, Francie mu má pomoci. Pokud jeden nebo více členů Trojspolku mobilizuje, měly smluvní strany také realizovat vlastní zbrojení. Smlouva byla rozšířena v roce 1899 a v roce 1912 doplněna o námořní konvenci. To vše vedlo k hlubší spolupráci a vzniku dvou bloku v Evropě, které se staly něčím víc, než jen obranými společenstvími.

Následovaly dohody mezi Velkou Bratánií a Francií, tzv. Srdečná dohoda, z roku 1904 a dohoda mezi Velkou Bratánií a Ruskem z roku 1907.

Smlouva rozhodně nebyla zaměřená politicky ani vojensky ani proti Německu, ale za Marocké krize došlo ke spolupráci mezi Velkou Británií a Francií pro případ konfliktu s Německem. Alianční smlouva jako taková vzniká až za 1. světové války. Britsko-ruská smlouva byla původně koloniální dohodou až později spojenectvím.

Tyto dohody vedly ke vzniku neformálních spojenectví důležitějších než formální aliance. Ustanovení Dohody v roce 1907 znamenalo rozdělení Evropy na dva bloky, i když se Velká Británie snažila o smlouvu s Německem.

Vznik Trojspolku (Centrální mocnosti nebo Ústřední mocnosti)

Jedná se o vojensko-politické spojenectví Německa, Rakousko-Uherska a Itálie uzavřené ve Vídni 20.5.1882. Vzniká hlavně v důsledku obav Itálie z izolace a potřeby podpory v severní Africe po francouzské anexi Tuniska.

Ve smlouvě Trojspolku se signatáři dohodli, že nevstoupí do jiných uskupení namířených proti smluvním stranám. Německo a Rakousko-Uhersko se zavázali pomoci Itálii v případě, že ji napadne Francie. Stejnou pomoc poskytne Itálie Německu v případě, že ho napadne Francie. Součástí smlouvy se také stala deklarace, že spolek není namířen proti Velké Británii, protože se uvažovalo o jejím začlenění do struktury. Co se týče Itálie, její členství bylo spíše formální, neboť ani Německo ani Rakousko-Uhersko její pomoc nepotřebovaly, a navíc Itálie byla pomoci neschopná. Smlouva byla podepsána na pět let, periodicky se obnovovala a postupně se měnil a aktualizoval její obsah.

Na přelomu století se Itálie stává dosti nespolehlivým partnerem, neboť např. uzavírá dohodu s Francií, ve které se ukončuje vzájemná rivalita, jež vrcholila celní válkou v letech 1886 až 1898. V roce 1896 Itálie uznala protektorát nad Tuniskem a obchodní smlouva ukončuje celní válku. 1.11.1902 se obě země dohodly na smlouvě o neutralitě v případě napadení druhé smluvní strany, což bylo fakticky porušení smlouvy Trojspolku. Při vypuknutí 1.světové války se stala Itálie neutrální a poté co nedostala od Rakouska-Uherska požadovaná území, vystupuje v roce 1915 z Trojspolku a zapojuje se do konfliktu na straně Dohody.

Témata, do kterých materiál patří