Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18A - Evropa v letech 1871-1914. Formování mocenských aliancí. Příčiny vzniku světové války.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.9 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vstup dalších zemí do spolků

Během války se na obě strany postupně přidávaly další státy z celého světa, čímž se tato evropská válka stala válkou světovou, později označovanou jako 1.světová válka.

Na stranu Dohody se postavilo Japonsko, v roce 1915 Itálie a Řecko, v roce 1916 Portugalsko a Rumunsko a v roce 1917 Spojené státy americké. Na opačnou stranu se v roce 1914 přidalo Turecko, které vyhlásilo válku Rusku, a v roce 1915 Bulharsko.

Balkánská krize 1876-78

Nejvýbušnějším místem Evropy byl koncem 19 století Balkánský poloostrov, protože právě tam žilo na relativně malém území mnoho národností a etnik, které kromě jazykových a kulturních bariér rozdělovalo též náboženství. Velká část Balkánu byla pod kontrolou Osmanské říše, která byla již jen stínem své někdejší slávy a síly, mluvilo se o ní jako o „nemocném muži na Bosporu“ a její velké území lákalo sousedy – zejména Rusko, které vyhlásilo Osmanské říši roku 1877 válku.

Rusové využili faktu, že mají podobný jazyk a stejné náboženství jako někteří obyvatelé Balkánu a zdůvodnili svoji invazi ochranou východních křesťanů. Ruská armáda rychle postupovala a vypadalo to, že v dohledné době obsadí Istanbul. Aby předešli zhroucení a obsazení Osmanské říše, rozhodly se Francie a Velká Británie vyhlásit Rusku válku a poslaly svoje flotily do Dardanelské úžiny. Tato demonstrace síly byla dostatečná a již roku 1878 došlo k uzavření mírové smlouvy v San Stefanu. Sanstefanská mírová smlouva sice zachránila Osmanskou říši před ruskou okupací, ale znamenala začátek konce její vlády na Balkánském poloostrově, neboť musela uznat nezávislost Černé hory, Srbska a Rumunska.Výtvorem Sanstefanské mírové smlouvy bylo tzv. Velké Bulharsko, které bylo zřízeno jako knížectví pod patronátem Ruska. Proti takovému míru se ale ostře postavilo Německo a ještě roku 1878 zorganizoval kancléř Otto von Bismarck Berlínský kongres, na němž zamezil Ruskému vměšování na Balkáně. Berlínský kongres revidoval Sanstefanskou mírovou smlouvu hlavně v tom smyslu, že zrušil nedávno ustanovené Velké Bulharsko a rozdělil ho na menší části pod různou správou a umožnil Rakousku-Uhersku okupovat Bosnu a Hercegovinu, které ji roku 1908 anektovalo, čímž nepotěšilo Srbsko, protože mu zabránilo přístupu k moři.

Příčiny první světové války

Známým oficiálním důvodem pro zahájení války je smrt následníka Rakouského trůnu Franiška Ferdinanda d´Este. Ten dne 28. 6. odcestoval do Sarajeva v Bosně, kde mu společnost dělala jeho rovněž zavražděná manželka Marie Chotková. Problémem Bosny i celého Balkánu byla výbušnost a napjatost této oblasti, která cítila vůči Rakousku-Uhersku zášť. Bosna sama byla k císařství zařazena až v roce 1908 a její populaci tvořili z části Srbové, kteří nežili v Srbském království. Za atentát mohou členové organizace Černá ruka (nacionalistická radikální srbská skupina) a zároveň studenti. Atentát nejdříve zklamal, když se trhavina mrštěná po voze Františka Ferdinanda odrazila na vůz jednoho z jeho generálů, který byl dopraven do nemocnice. František Ferdinand podcenil nebezpečí a myslel, že atentátníci nebudou mít odvahu atentát zopakovat a později toho dne se rozhodl zraněného navštívit a cestou do nemocnice byl zavražděn. Ovšem toto je pouze vyvrcholení dlouhotrvajícího napětí v Evropě. Kdo tedy vlastně válku způsobil?

Témata, do kterých materiál patří