Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Policejní absolutismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Policejní absolutismus

V první letech vlády Františka I. se s nástupem policejního absolutismu a se vznikem nových správních orgánů, jejichž účelem bylo vyhledávat a potírat jakékoliv, byť i vzdálené zdání revolučního hnutí, duch veřejné správy zcela změnil. V letech 1792-1814 tak nachází období nových experimentů. V prvních letech byla správa několikrát reorganizována, aby se po roce 1802 ustavila na jistém bodě, který byl pak strnule udržován během let následujících. Šlo především o slučování a rozdělování finanční a politické správy v nejvyšší instanci. Cílem panovníka se opět stala důsledná centralizace.

První reforma Františkova se týkala státní rady. Ta měla od r. 1792 věnovat hlavní pozornost dodržování zákonů, zachovávání náboženství, péči o spravedlnost včetně policie. Téhož roku byla také zrušena česko-rakouská dvorská kancelář a místo ní vytvořeno Directorium in cameralibus germanicis et hungaricis et in publico politicis germanicis. Zde se spojovala finanční i politická agenda. V čele stanul nejvyšší direktoriální ministr (=také dirigující ministr), někdy titulován jako kancléř. Tato instituce neměla dlouhého trvání a (1797) byla opět přeměněna na česko-rakouskou dvorskou kancelář, finanční resorty přešly do finančního dvorského úřadu. V roce 1802 pak konečně došlo k trvale důslednému oddělení finanční, politické a soudní správy. Nejvyšším orgánem politické správy se stala spojená dvorská kancelář, v čele s nejvyšším kancléřem (=ministr vnitra), orgánem soudní správy Nejvyšší soudní úřad, pro finance byla obnovena dvorská komora a bankodeputace. Od roku 1816 byl definitivně jmenován ministr financí. Tohoto roku byla také založena Rakouská národní banka jako soukromá instituce pod ochranou státní správy.

Velmi důležité postavení měl kabinetní ministr, jmenovaný od roku 1792. Prvním v tomto postu byl Františkův vychovatel hrabě Colloredo-Walsee. Měl důležitý hlas na konferencích ministrů a presidentů dvorských úřadů a v nepřítomnosti panovníka jim předsedal.

Hned v prvních letech vlády Františka I. byl vybudován policejní dvorský úřad (státním ministrem hrabětem Pergenem), kterému podléhala policejní ředitelství v jednotlivých zemích. Roku 1801 byl pak přebudován na policejní a cenzurní dvorský úřad. (1795 František I. zavedl předběžnou cenzuru všech tiskopisů a revizi všech knih z doby Josefa II. Západní a především francouzské knihy se dostaly na index.) Hlavní součástí policie se stala tajná složka, která střežila státní zájmy. Po napoleonských válkách se do čela úřadu dostal hrabě Sedlnitzky.

1801 byla formálně zrušena tajná rada, ta ovšem neformálně fungovala dál až do svého obnovení roku 1808. 1801 místo ní nastoupilo státní a konferenční ministerstvo jako nejvyšší revizní orgán pro všechny státní záležitosti. V čele zahraničního departementu stanul kancléř, v čele vojenského a námořního pak ministr války – arcivévoda Karel, v čele vnitřního departementu dirigující státní ministr (jemu byli podřízeni teritoriální dvorští kancléři). Jak již bylo naznačeno, tento úřad byl zrušen 1808. Nově ustavená státní rada byla nově rozdělena na 4 sekce: 1. pro zákonodárství a soudnictví, 2. pro celkovou státní správu, 3. pro finanční správu a 4. pro vojenství, v čele každé sekce stál státní ministr.

Témata, do kterých materiál patří