Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Evropa a Amerika v novodobych dejinach

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

R. 1850 v USA 31 mil. obyvatel (z toho 4 mil. otroků a 100 000 Indiánů) , 1820-1860 z Evropy 5 mio imigrantů.

Územní expanze USA nejen na úkor evr. koloniálních mocností ale hl. do vnitrozemí – na úkor domorodců. R. 1845 USA schvalují zákon opravňující je k expanzi na volná teritoria a prosazovaní zde amerického práva a života jakožto modu vivendi nadřazeného nad domorodci.

Občanská válka v USA a Evropa

  • Konfederace měla naději na spojenectví s UK, jižanský styl života se velmi podobal britskému, kulturně byl výše než na S, navíc zde v porovnání se S zcela chyběl průmysl (po válce početně zastoupený zbrojní se počal budovat až v průběhu občanské války za velkého úsilí).

  • Británie zpracovávala bavlnu z J a přijímala zakázky Konfederace na stavbu válečných lodí.

  • Konfederace chtěla Británii přinutit ke spojenectví hrozbou zastavení exportu bavlny – domnívali se, že tím způsobí brit. ekonomice neúnosnou ztrátu – ale UK začalo využívat levnější egyptskou bavlnu. Konfederace až do svho zániku trvala na zákazu exportu bavlny do Evropy a paradoxně se tak připravila o potenciálně nejvyšší příjmy do st. rozpočtu (zatímco bavlna hnila ve skladištích, neboť na jihu nebyl zpracovatelský bavlnářský průmysl).

  • Francie Napoleona III. vázala vojenskou pomoc na rozhodnutí UK.

  • Americká občanská válka ovlivnila způsob vedení a dopad na způsob vedení boje v budoucnosti = 1. moderní válka v dějinách, zároveň první totální válka v dějinách)

USA v předvečer WW I.

  • Do r. 1914 předstihly USA UK i Německo ve strojírenské produkci a staly se průmyslovou velmocí prvního řádů. Po r. 1918 se stávají největší světovým věřitelem a nejbohatším státem světa.

  • Monopolizovaný průmysl nabízí pracovní místa pro přistěhovalce ze všech evropských i asijských zemí.

Ač se dá v souvislosti s americkým monopolizovaným průmyslem mluvit o kapitalistickém feudalismu (dělník pracoval v továrně svého zaměstnavatele, jedl v jeho jídelně, spal v jeho bytě, nakupoval v jeho obchodech atd. – z této téměř naprosté finanční závislosti prakticky nebylo cesty ven) podmínky dělníku byly stále lepší než v Evropě, proto se v USA nikdy v kontrastu s Evropou neprosadilo socialistické hnutí, pouze odbory, které kromě prosazování opatření v zájmu dělnictva neměly de facto politické ambice.

  • Na konci 19. stol. opouštějí USA částečně politiku isolacionismu = nutnost vyvážet kapitál (dolarový imperialismus USA), zdroje surovin, odbytiště produktů vyspělého průmyslu.

  • Počátek expanze USA do lat. Ameriky a Pacifiku.

  • Pozice USA na vědecko-technickém výmluvně dokládá počet „převrtaných vynálezů“ (telegraf, telefon,elektrické světlo a spol.)

1898 mírovou smlouvou v Paříži je Španělsko nuceno postoupit USA své kolonie v Pacifiku (Filipíny) a Karibiku (Guam a Portoriko), zároveň je nuceno uznat nezávislost Kuby.

Témata, do kterých materiál patří