Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Evropa a Amerika v novodobych dejinach

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

USA ve Studené Válce

Mocenská pozice v Evropě byla po r. 1945 jakousi modifikací již známého dolarového imperialismu USA, bylo nutné předstihnout SSSR v zaplnění vakua vzniklého po porážce vojsk Osy. Ekonomicky těsnější spolupráci tak navázaly s USA i státy dosud mimo jejich vliv v rámci hospodářské obnovy poválečné Evropy = Marshallova plánu – např. Itálie, Řecko atd.

I přes Atlantickou chartu (1941) a zřízení OSN (1945) prosadil SSSR model světa rozdělený na sféry vlivu, první náznaky možné agresivní politiky SSSR ve stř. Evropě – namířené proti liberálním USA – byly schválení exilových promoskevsky orientovaných exilových vlád ČSR a Polska na území SSSR.

1947 zahraniční politika USA v Evropě otevřeně namířena proti rozpínavosti komunismu / sféry vlivu SSSR.

„Vyhlášení“ studené války představovalo rozdělení Německa a jeho následky (I. a II. berlínská krize i fakt, že právě ve východním Německu udržoval SSSR strategicky významný vojenský sbor)

Zveličování komunistického nebezpečí v USA – MacCarthy a jeho hon na rudé – vedlo ke vzniku davové fobie. V této atmosféře byl z popudu USA r. 1949 NATO.

Konec 60. l. (konsolidace Východního bloku – tedy násilné ukončení pražského jara – a Kubánská krize) byl ve znamení permanentní hrozby jaderného konfliktu. SSSR i USA si uvědomily, že jaderné hlavice nejsou tanky a děla, u kterých je rozhodující počet. Zde stačí pouhá jejích přítomnost.

Obě supervelmoci naprosto vyčerpané (SSSR na pokraji státního bankrotu jakkoliv je to v komunistickém zřízení nemožné) díky enormním nákladům na zbrojení a zahraniční intervence v duchu svém politiky.

Studená války byla ze str. SSSR de facto jedním velkým hazardem. Bez polemiky o možnosti vyhrát nukleární válku a katastrofických vizí zničení světa, SSSR nemohl až do svého rozpadu r. 1989 držet krok s vojensko-průmyslovým komplexem USA.

Zprávy o 2x vyšší produkci oceli a 3x vyšší produkci traktorů v SSSR r. 1985 v porovnání s USA jsou sice pravdivé, ale nepodstatné ve světě ovládaném počítačem.

Studená válka v Evropě byla vyhrána prakticky pouze díky USA, neboť ani spojené státy západní Evropy by nebyly, byť jen v konveční zbrojní výrobě, vojensky konkurovat SSSR a jeho téměř nevyčerpatelným materiálním i lidským zásobám.

Politika USA se neomezovala jen vytvoření mocenského protipólu SSSR. Dle doktríny o právu národů na sebeurčení podporovala evropské mocnosti v udělení nezávislosti svým bývalým koloniím (ovšem jen v případě, že nehrozilo nebezpečí, že nástupnický režim v nově osvobozeném státě bude socialistický / komunistický – v tom případě neváhala podpořit koloniální mocnost v jejím boji za udržení kontroly a eliminace vlivu komunistů – Vietnam a Francie)

Velmi ostře také odsuzovala návrat koloniálních praktik s cílem znovu dosáhnout ztracených pozic, např. kritika a odmítnutí diplomatické podpory UK a Francie v Suezské krizi).

Témata, do kterých materiál patří