Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Evropa a Amerika v novodobych dejinach

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ekonomická krize byla důsledkem neregulovaného obchodování s cennými papíry na burzách a umělému navýšení jejich hodnoty o stovky % spekulacemi, dalším důvodem byl neustále se zvyšující objem průmyslové výroby, který byl hlavní příčinou zhroucení trhu založeného na pevné měně zlatého standardu.

Logickým důsledkem bylo stahování půjček a investic v Evropě dosud silně zadlužené v důsledku WW I. = hospodářská krize se přenesla i do Evropy (její počátek v USA, neboť právě zde aspekty vedoucí k jejímu vzniku nejsilněji koncentrovány)

  • Isolacionismus USA nebyl tak intenzivně prosazovaný, veřejností široce diskutované téma byla otázka neúčasti USA ve Spojených národech, USA také (spolu-)předsedali mnoha konferencím o omezení námořního zbrojení (Washingtonská námořní dohoda 1922 aj.)

1921 president Harding vyhrál volby proti Wilsonovi sloganem „zpět k normálnímu životu“ návrat USA k politice isolacionismu (ale zdaleka ne striktně dodržovaného).

1933 pres. Roosevelt a jeho „100 dní“ znamenaly počátek konce ekonomické krize (podobně v Německu, kde se A. Hitler stává Kancléřem).

1935 stupňující se napětí v Evropě vyvolává u veřejnosti v USA vlnu nevole. Zákon o neutralitě dává presidentovi pravomoci zakázat prodej strategického materiálu bojujícím stranám (nebo jen jedné z nich – tzn. prostředek (ne-)zachování neutrality).

1937 znovuzvolený pres. Roosevelt uvaluje na Japonsko hospodářské embargo (nejcitelněji Japonsko zasáhl zákaz exportu železného šrotu, který byl pro Japonsko – dosud prakticky beze zdrojů – životně důležitý).

1938 agrese Německa ve stř. Evropě a plán panasijské ambice Japonska ve V-Asii donutily pres. Roosevelta k požadavku zvýšení tempa zbrojení v USA.

USA ve WW II.

No toto téma byly publikovány stovky knih, takže ve vší stručnosti:

1941 po útoku na Pearl Barbor vstoupily USA do války proti Ose. I když fakticky do války vstupovaly neustále (viz výše + zákon o výpůjčce a pronájmu, kdy bylo UK poskytnuto obchodní loďstvo výměnou za dosud držená území při březích USA)

  • Vstupem USA do WW II. bylo o jejím výsledku prakticky rozhodnuto (spolu s nezdarem německých vojsk na ruské frontě, který by Wehrmacht dokázal pravděpodobně eliminovat).

  • S USA do války vstoupil obrovský zbrojní potenciál (USA byly schopny přijímat neomezené armádní zakázky, např. ½ mio nákladních automobilů, ¾ mio armádních terénních vozidel slavný Jeep Willis firmy General Motors a spol.)

  • Po boku Britů prakticky ve všech střetech s Německem (počínaje operací Torch – vylodění v Maroku, přes vylodění v Normandii a konče dobytím Berlína).

  • USA urgovaly rychlé ukončení války v obavách z velkých ztrát a negativního ohlasu americké veřejnosti. Neopodstatněné obavy z německého jaderného výzkumu vedly k uvolnění obrovských částek na projekt Manhattan – vývoj jaderné zbraně). Obavy z německého jaderného motivovaly i rozhodnutí spojenců „Germany First“ – Německá fronta měla před japonskou a italskou přednost, válečné úsilí se na ně mělo zaměřit až později.

  • Po vstupu SSSR do války proti Japonsku už bylo jasné, že dalším nepřítelem USA se stane právě SSSR. Z obav šíření komunismus v asijském prostoru a také po zkušenostech z Okinawy z obav před ztrátami při konvenčním dobývání samotného Japonska byly použity 2 dosud vyrobené jaderné bomby (Hirošima, Nagasaki) a Japonsko tak donuceno ke kapitulace ještě před nástupem vojsk SSSR hlouběji do asijského prostoru. Stalin ale již od počátku věděl o americké jaderné zbrani a díky špionáži úspěšně zahájil vlastní projekt.

  • Po r. 1945 byly sféry vlivu v Evropě mezi USA a SSSR jasně rozděleny a s jistou mírou nadsázky lze tvrdit, že USA se staly garantem nezávislosti Západního bloku na SSSR (diplomacie SSSR byla tradičně velmi agresivní, SSSR nikdy – zejména ve éře stalinismus – nerespektoval mezinárodní konvence a USA a zbytek demokratického světa si příliš pozdě uvědomily, že pokud se SSSR nejedná z pozice síly, jeho představitelé si takový politický projev nevykládají jako politicky kultivovaný ale jako slabošský).

Témata, do kterých materiál patří