Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Evropa a Amerika v novodobych dejinach

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

USA v 19 stol.

1819 od Španělska získávají USA Floridu

1823 prezident James Monreo - Monreova doktrína - vzájemné nevměšování se evropských zemí do záležitostí druhého kontinentu a naopak (heslo- „Amerika Američanům“) - dočasně opuštěna v 1. světové válce, definitivně v 2. svět. válce a v letech stud. Války.

Byla namířena především proti snahám evr. st. obnovit koloniální říše v lat. Americe a proti pronikání Ruska do S Ameriky a pacifického prostoru.

Důsledky Monroeovy doktríny

Pol. 19. stol. Amerika zcela nezávislá (z koloniálních říší ranného novověku zbyly jen zlomky). Samostatnost většiny kontinentu spolu s Monroeovou doktrínou přinutila světové mocnosti – pro něž bylo vlastnictví kolonií otázkou prestiže – orientovat expanzi jiným směrem (Afrika, Asie).

Takto byla prestiž státu chápána poměrně pozdě = kolonizace Afriky – anektování souvislých územních celků, ne pouhé zakládání obchodních stanic – až po pol. 19. stol.

Afrika – neexistovalo národnostní povědomí jako v Asii (Čína a spol.) neexistovaly zde státy s rozvinutým aparátem – koloniálním velmocím zde nestály v cestě žádné překážky, ale také žádné výzvy.

1845 anexe Texasu odtrženého od Mexica (Texas vyhlásil nezávislost, až pak se připojil k USA – Houston)

1846-48 vítězství ve válce s Mexikem (anexe Kalifornie, Nového Mexika, Arizony, Oregonu)

1850 USA a UK podepsali dohodu o neutralitě plánovaného panamského průplavu (původně francouzského projektu, který ale pro mnohem obtížnější podmínky než v případě stavby Suezu ztroskotal).

1862/3 Napoleon III. využívá dočasné indispozice USA a francouzská ozbrojená intervence dosazuje na trůn v Mexiku Maxmiliána (korunován 1864), bratra císaře Františka Josefa I. President Benitu Juares Garcia vede dál v čele republikánských sil partyzánskou válku (francouzská intervence = první nasazení slavné cizinecké legie, v boji překvapivě účinné).¨

1866 Konec občanské války v USA znamenal obnovení jednoty a tím i pozice regionální velmoci, Napoleon III. z obav před prosazením Monroeovy doktríny vojensky stahuje fr. jednotky gen. Bazaina z Mexika. Maxmilián I. vědom si své slabé pozice podporované dosud prakticky jen fr. zbraněmi přesto v Mexiku zůstává.

1867 Císař Maxmilián i přes diplomatické protesty všech evropských mocností v Mexiku jako nepřítel republiky popraven.

1867 koupě Aljašky (dosud v držení Ruska)

1867 podle neoficiální historie v reakci na to – obklíčení – Kanada se stává dominiem (de facto samostatným státem, formálně uznávajícím svrchovanost britské koruny a jen rámcově dodržujícím zahraničně-politicko-ekonomickou orientaci UK.

Emigrace do USA v průběhu 19. stol.

  • Stále větší převaha nad domorodým obyvatelstvem díky migraci, do USA směřovalo nej. % emigrantů z Evropy.

  • Do r. 1800 po anglosaském obyvatelstvu nej. % německé = dominantní protestanti (to jeden z důvodů negativního vnímání irských přistěhovalců)

  • Ačkoliv reformované církve tolerantnější obyvatelé USA přímo nenávidí domorodce a vyhledávají s nimi spory.

  • V průběhu 19. stole. Bylo postavení evr. přistěhovalců stále lepší než domácích dělníků, většinou měli hotovost a mohli si dovolit koupit půdu ve vnitrozemí.

  • Migrace do USA byla ještě umocněna zaváděním zaoceánských parníků na pravidelné linky mezi evr. a americkými přístavy (cesta do Ameriky se zkrátila z až 40 dní na 15), ekonomičtější doprava – levnější cesta – vyšší počet přistěhovalců.

Témata, do kterých materiál patří