Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




19. Historické proměny vztahů mezi Čechy a Němci

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.91 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

První desetiletí československého státu

"Rozumět dějinám" pak poukazuje, že za I. světové války vznikla idea československé státnosti jako obrana proti přetvoření Rakousko-Uherska na stát čistě německého charakteru. Znovu se objevil nerealistický na tehdejší dobu názor na vysídlení Čechů do Bosny a německé nacionální požadavky se před válkou ještě více prohloubily v tzv. Velikonočním programu.

Základní ideou měla být německá Mitteleuropa hrozící obrátit vniveč všechny výdobytky, které česká politika vytěžila z dlouholetého střetávání s rakouskými Němci. Vyvolala nakonec v Čechách odpor, který vyústil ve většinovou nenávist k monarchii a úsilí zřídit vlastní československá stát. To nakonec vedlo k 28. říjnu 1918, kdy deset dnů předtím byla československým odbojem v čele s T. G. Masarykem přijata Washingtonská deklarace proklamující nezávislý československý národ a stát.

Čechoslováci se tak stali většinovým národem (1921 64,79%), který používal jako oficiální jazyk češtinu a slovenštinu, ostatní národnostní skupiny včetně Němců (1921 23,63%) se staly menšinami. Početně největší tvořili Němci, kteří však nebyli stejnorodou skupinou a svou kulturní i politickou identitu spojovali s německým obyvatelstvem těch zemí a států, s nimiž sousedili. Tato různá orientace byla vyjádřena i v pokusech o připojení k různým jiným státním útvarům a proto českoslovenští politici věnovali německé menšině zvláštní pozornost. Němcům nabídli, aby opustili svůj agresivní program a podíleli se na budování nového státu. Dávali vztahu k německé menšině velký význam a vyjadřovali přesvědčení o budoucím dobrém soužití.

U německého obyvatelstva však převažovala snaha uchovat si předchozí nadřazenost a privilegia. Diferenciace vznikla zvláště pak v židovské komunitě, které československý stát zaručil politickou rovnost i menšinová práva. V Čechách se z této minority přihlásila polovina k československé národnosti, třetina k německé a 15 procent k židovské, na Moravě pak v opačném gardu. Největší podíl Židů ve struktuře obyvatelstva bylo na Podkarpatské Rusi, kde se ve své drtivé většině přihlásili národnostně i nábožensky k židovství. Vztah rozhodujících částí německých politiků k nově vzniklému státu byl jednoznačně negativistický hned od jeho vzniku.

K pozitivní změně došlo v létech 1920 - 1932, kdy střízlivěji uvažující němečtí politikové vzali novou realitu na vědomí, a to především sociální a křesťanští demokraté a agrárníci. Tento aktivistický proud německé politiky nabýval postupně na síle a v polovině tohoto desetiletí převládl. Do vlády nakonec vstoupili i němečtí ministři, ale československá strana svou následnou zemskou správní reformou vyšla vstříc jen slovenským požadavkům a znemožnila zřízení převážně německých žup. Navíc revidovala i jazykový zákon, a ten pak ztěžoval i používání německého jazyka v úředním styku. Přesto však koalice českých a německých aktivistických stran vydržela až do posledních měsíců existence první republiky.

Témata, do kterých materiál patří