Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Urbanizace ve meste na venkove

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Specifické rysy evropské urbanizace

Evropská urbanizace - má ve srovnání s urbanizací v jiných kulturách, například v čínské, indické nebo muslimské-specifické rysy, které svými kořeny sahají do evropského starověku a středověku. Na tato specifika poukázala již řada historiků a sociologů –za zmínku stojí např. Max Weber, Henri Pirenne, Fernand Braudel.

  1. rys: Bylo to pomalejší tempo koncentrace obyvatelstva do městských sídel, což se projevilo zejména na konci 19. a začátku 20. století a také později. Zčásti to bylo důsledkem toho, že Evropa nebyla přistěhovaleckou oblastí jako USA, Kanada nebo Austrálie.

  2. rys: Velký počet středně velkých měst s 20 000-100 000 obyvatel a to, že evropské metropole dnes už nepatří ve světovém měřítku mezi největší světová města, jako tomu bylo v 19. století. (1910: z 20 největších velkoměst ještě 10 v Evr.→1950: jen 4 města→2000: 0; Paříž, Londýn, Moskva ve srovnání s Mexico City, Sao Paulo či Tokiem jsou městy malými.)

  3. rys: Dobrá kvalita městského života –Ta byla zapříčiněna v západoevropských městech pomalejší urbanizací, vitalitou středně velkých měst, neexistencí megalopolí třetího světa a silnou rolí sociálního státu + historická tradice dobré městské správy, plánování měst, autonomie měst a také poměrná silná moc politická a hospodářská.→

→Evropská klasická urbanizace se odehrávala v prostoru tam, kde vznikla města západní (na záp. od Rýna) a jižní Evr. (jižně od Dunaje) v době římské.

Otázka: Jak navazovala klasická urbanizace, úzce spojená s industrializací, na předchozí vývoj evropských měst? + další otázky: zda zakládání velkého počtu měst v českých zemích, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, jakož i v Sedmihradsku německými, ale i vlámskými kolonisty ve středověku nebylo také urbanizací, nebo ta, zda růst měst v raném novověku (1500-1750), nebyl rovněž svého druhu urbanizačním procesem.

Co se dělo s městy před urbanizací

V odborné literatuře, která se zabývala vývojem evropských měst, byla po dlouhou dobu věnována pozornost především dvěma obdobím: středověku a epoše průmyslových měst.

Henri Pirenne, Max Weber chápali středověké město jako jedinečný a nový jev. Bylo autonomní a fungovalo podle nich jako jakýsi zárodek kapitalismu uprostřed převážně feudálního světa. → F. Braudel, Kapitalismus a hmotný život (1973): „Kapitalismus a města byly na Západě touž věcí.“ Součástí tohoto výroku také Pirennova teze, že středověká města jsou „nefeudálními ostrovy ve feudálním moři.“→názor: že existuje ostrý předěl oddělující jak společnosti, tak města středověké a zemědělské epochy od společností a měst průmyslové epochy.

→modelové rozdělení měst do tří základních historických úseků:

1. epocha: doby tzv. předzemědělské společnosti (ukončená neolitickou revolucí 5. tis. př.n.l.-na Blízkém a Středním Východě vznikají první města=někdy se užívá termín „první městská revoluce“);

Témata, do kterých materiál patří