Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Urbanizace ve meste na venkove

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. epocha: doba tradičních společností.( Končí v 18. století tzv. druhou městskou společností, ta splývá s revolucí průmyslovou).

x

Jiný pohled: Jan de Vries (European Urbanization, 1984) nebo Anthony Wrigley si podrobněji všimli právě přechodu mezi tradičním městem („předindustriálním městem“) a městem průmyslovým. Co se dělo v jednotlivých evr. zemích během příprav na průmyslovou revoluci, tj. mezi koncem 15. století a středem 18. století a jak se proměňovala struktura a síť tehdejší měst Evropy?

Výsledky výzkumu: Růst městského obyvatelstva kontinentu jako celku nebyl v této době příliš rychlý, spíše lze hovořit o jeho pozvolnosti. Kromě Anglie. Jako obvykle i v tomto ohledu probíhal vývoj v jednotlivých oblastech kontinentu rozdílně. Nejdůležitější změny se týkali tzv. strukturální urbanizace. V tomto období vedly inovace k zmnožení činností ve městech a zvyšovala se i potřeba zlepšené koordinace a komunikace. To souviselo jednak s rozvojem obchodu, často zámořského, a jednak i s rostoucím významem státu a jeho administrativou. Behaviorální urbanizace-zjednodušeně řečeno šíření městského způsobu života-byla omezena. Tento způsob života tehdy, na rozdíl od 20. století, nepronikal tak snadno do okolí měst. Rozdíly mezi venkovem a městem zůstávaly v tomto ohledu dost výrazné.

Jan de Vries rozlišil tři zřetelná období:

  1. Období zhruba od roku 1500-do roku 1650 nazval dlouhým 16. stoletím. Města v této době příliš nerostla a růst počtu obyvatel byl rozdělen mezi města všech typů a velikostí. Přesto se však v některých z nich-hlavně v Anglii, Francii a ve Španělsku- uplatňovaly změny spojené s formováním centralizovaných států. Hlavní města těchto zemí jako administrativní centra rostoucích států pochopitelně rostla. Změna se promítla do soustavy městského osídlení, a to tak, že se zvětšil význam, ale i lidnatost největších a velkých měst.

  2. období -1650-1750-nazval de Vries věkem venkovského proletariátu. V mnoha částech došlo ke zpomalení růstu obyvatelstva nebo jako ve střední Evropě k jeho úbytkům. Ostrá diferenciace měst podle velikostí-výsledek působení tří faktorů: 1. zastavení růstu obyvatelstva obecně, 2. zastavení expanze zámořských obchodních oblastí a zpomalení procesů kolonizace, 3. růstu vládních, správních, vojenských i právních funkcí hlavních a velkých měst Evropy. K rostoucím městům i přes stagnaci zámořského obchodu patřily přístavy. Opět se změnila hierarchie: prohrávala především malá města. Z geografického hlediska je také důležité, že během 50 let ztratila svou pozici také velká města Středomoří. Těžiště hospodářského a s ním i politického rozvoje přesunulo na severozápad Evropy.

  3. Nová urbanizace -1750 do 1800-1850. V podstatě tři dekády industrializace Anglie a Skotska, ale i roky rozvoje tzv. protoindustriálních podob výroby. Rychlý růst počtu obyvatel, technické inovace, vznik prvních továren, rozmach manufaktur, změna cen potravin, vedoucí k prosperitě zemědělců→změna staletí trvajícího procesu koncentrování obyvatelstva do velkých a největších měst.→růst malých především malých a středně velkých měst, neboť tam se soustřeďovaly manufaktury a vznikaly první průmyslové manufaktury a vznikaly první továrny (např. Manchester, Essen, Ostrava v 19. st.).

Témata, do kterých materiál patří