Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Urbanizace ve meste na venkove

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Historičtí demografové potvrdili, že kdyby se podíl městského obyvatelstva v Evropě bez Anglie a Holandska, pohyboval by se na podstatně nižší úrovni a zvýšil by se za 300 let, tj. mezi rokem 1500 a 1800, zhruba ze 6% na 10%. Wrigley zdůrazňuje, že Anglie a Holandsko byly zvláštní země→naznačuje, že stanovisko hájící model urbanizace jako hlubokého přechodu z jedné struktury osídlení do druhé má obecnou platnost, která je výjimkami a odchylkami od tohoto modelu pouze modifikována.

Nový svět průmyslového města

Metamorfóza společnosti v 19. a první pol. 20.století:

Mezi léty 1800 až 1950 nastaly v hospodářské struktuře (zemědělství, průmyslu, službách) nevídané přesuny. Totéž lze říct o struktuře tzv. sociálního produktu-tj. struktury vzdělanosti, skladby obyvatelstva podle věku, podle počtu narozených dětí, struktury potřeby domácností a celé řady dalších měřitelných znaků společnosti. Ještě v 18. století vytvářela města jednotlivých zemí poměrně pravidelnou síť tržních a správních měst→20. století: obrat-starou síť při porovnání map (například českých zemí) z těchto dvou období už člověk nenalezne.

Tato metamorfóza všech oblastí lidské existence měla dlouhé přípravné fáze:

něm. sociolog Ernest Gellner: „Rozhodujícími stupni lidské historie jsou následující fáze:

1. období lovecké a sbírání potravy, 2. období produkce potravin (zemědělství a pastevectví) a konečně 3. období založené na výrobě, jež je spojena s rostoucím vědeckým poznáním.Teorie historických stupňů konstruovaná na základě rozlišení forem sociální organizace neplatí. Je to základna produktivního vědění, která –jak se zdá- tvoří ,velký´ předěl...Zajímá nás rozdíl mezi agrárním světem a světem vědecko-průmyslovým“.

Agrární společnosti-podle Gellnera-mají několik základních rysů, týkajících se funkce vědění. Tyto vědomosti slouží k administrativním účelům, zejména jako záznamy spojené s daněmi, jako formy komunikace v politických a náboženských hierarchiích, jako části rituálu a jako nástroje kodifikace náboženských doktrín. Konzervativní funkce vědění: Uchování napsané pravdy a snad i používání této pravdy...V těchto společnostech jsou jak systém společenského statusu, tak i kognitivní systémy vědění výrazně stabilní a totéž platí pro výrobní systém. Soustava takto organizovaného vědění plní především roli sociální legitimace, morálního zdokonalování, uchovávání záznamů, komunikace, a nikoli skutečného kognitivního zkoumání přírody. Typ vědění vnitřně spojeného s agrárními společnostmi je nižší ve srovnání se zručnostmi člověka nebo řemeslníka prakticky pracujícího.

x

Znalosti přírodních věd , které jsou základnou průmyslové společnosti, mají zcela jiné vlastnosti. Jako sociální jev mají moderní přírodní vědy několik pozoruhodných inovativních rysů. I když nejsou úplně založeny na shodě, dosahují určitého konsensu; jsou mezinárodní v pravém slova smyslu, mohlo by se říci-interkulturní,tj. mohou existovat v různých kulturních prostředích. Vědecká práce vyžaduje dlouhé a namáhavé školení v myšlenkových postupech a v technikách, které nejsou pokračováním technik denního života a které jsou často proti přirozené intuici člověka. Technologie jsou tedy nesrovnatelně nadřazeny praktickým zkušenostem řemeslníků agrárních společností.

Témata, do kterých materiál patří