Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Věda a její organizace v českých zemích

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.8 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Společnost vydávala německé Abhandlungen, od r. 1882 také Pojednání, v nichž vycházely též přehledy činnosti, nekrology apod. Od r. 1859 Sitzungsberichte, které od r. 1873 měly rovněž český název Věstník KČSN. Společnost vydávala též vědecké monografie a od 1886 dbala na vydávání Archivu českého, základní edice pramenů k českým dějinám.

- stát její činnost tvrdě kontroloval pro podezření z „podkopávání náboženství a státu“ hlavně v 90.letech 18.století ,

stejně tak nařízen dozor nad činností a zahraničními styky SOUKROMÉ SPOLEČNOSTI SPOJENÝCH PŘÁTEL K PODPOŘE MORAVSKÉ PŘÍRODOVĚDY A VLASTIVĚDY (vznik1800)

1806-1807 stát konečně uspěl ve slučovacích snahách - spojil tuto Soukromou společnost spoj. přátel s MORAVSKOU HOSPODÁŘSKOU SPOLEČNOSTÍ a vznikla C.K. SPOLEČNOST PRO PODPORU ZEMĚDĚLSTVÍ, PŘÍRODOVĚDY A VLASTIVĚDY

1811 se k ní připojila i SLEZSKÁ HOSPODÁŘSKÁ SPOLEČNOST

1818 – vznik Národního muzea

1890 – Česká akademie Františka Josefa I. pro vědy a umění

Průvodním projevem národně vzepjaté atmosféry na konci 19. století byl vznik jazykově a národnostně vyhraněné instituce širšího kulturního zaměření, kterou se v roce 1890 stala z podnětu a dotace mecenáše Josefa Hlávky Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, později přejmenovaná na Českou akademii věd a umění (ČAVU).

V jejích 4 třídách byly zastoupeny (I.) historické a právní vědy, (II.) matematicko-fyzikální a přírodní vědy včetně teoretické medicíny, (III.) filologie a v poslední (IV.) třídě krásná literatura, výtvarné umění a hudba. Nová instituce měla více řádných členů (57) než KČSN a obdobně rozšířila i počty mimořádných, přespolních a zejména dopisujících členů. ČAVU zahájila ve svých Rozpravách rozsáhlou publikační činnost a postupně směřovala k zakládání prvních mimouniverzitních vědeckých pracovišť. Prvním se stala v roce 1911 Kancelář Slovníku jazyka českého.

Témata, do kterých materiál patří